
Radnice vybaví nádobami na bio odpad další ulice Kroměříže i místních částí
Kroměřížská radnice bude distribuovat obyvatelům rodinných domů nádoby na biologický odpad. V první etapě půjde o více než 2100 takzvaných bio popelnic. „Bio odpad nadále tvoří podstatnou část odpadu, který občané dávají do popelnic určených na směsný komunální odpad. Ukládání tohoto odpadu na skládku je drahé a v případě biologicky rozložitelného odpadu i zbytečné. Proto občané dostanou nádoby na bio odpad, který nebude končit na skládce, ale v kompostárně. Půjde o levnější a k přírodě šetrné řešení,“ uvedl místostarosta Karel Holík.
K rodinným domům bude přidána nádoba o objemu 120 litrů. Pokud je v domě k trvalému pobytu přihlášeno pět a více osob, občané dostanou nádobu o objemu 240 litrů. Do ulic v Kroměříži bude v první etapě rozvezeno více než tisíc bio popelnic, dalších asi 1100 jich obdrží obyvatelé místních částí Kroměříže. „Nádoby na bio odpad začne společnost Biopas k domům rozvážet v červnu a tento rozvoz bude probíhat do srpna 2025,“ poznamenal Holík.
Následně se od 1. září 2025 také změní frekvence vyvážení popelnic na směsný komunální odpad u rodinných domů, které se budou nově vyvážet pouze jednou za dva týdny. „Biopas tedy bude jednou za 14 dnů vyvážet směsný komunální odpad a jednou za 14 dnů bioodpad. Jen v době letních prázdnin se počítá s vyvážením nádob na bioodpad každý týden," dodal vedoucí odboru služeb Lambert Hanzal.
Město bude podle něho občany o termínu rozvážení nádob na biologicky rozložitelný odpad a také o tom, co všechno do těchto nádob patří, informovat. „Počítáme s roznosem letáků a také s informováním na našem odpadovém webu na adrese odpady.mestokm.cz,“ doplnil Hanzal. V další etapě by nádoby na bio odpad měly být rozšířeny také do dalších ulic, kde jsou kromě rodinných domů i panelové domy, a také do centra města, tedy do oblasti městské památkové rezervace.
Popelnice na bio odpad již budou při distribuci vybavené RFDI čipem stejně tak, jako byly v uplynulých měsících postupně označené nádoby na směsný komunální odpad. „Rád bych tímto poděkoval občanům města i jeho místních částí za spolupráci při čipování, které je, až na několik málo výjimek, dokončeno,“ řekl místostarosta Holík.
Čipování popelnic i rozmístění nádob na biologicky rozložitelný odpad má vést ke snížení nákladů, které má Kroměříž na odpadové hospodářství. Loni město na odpadové hospodářství doplácelo asi 39,9 milionu korun, v roce 2023 to bylo 33 milionů korun. Největším nákladem je právě skládkování, které letos přijde na 1500 korun za jednu tunu. V roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno. Kroměřížané přitom podle studie, kterou si nechalo město zpracovat, vytvářejí v rámci Zlínského kraje nadprůměrné množství směsného komunálního odpadu.