ORBIS PICTUS: Květná zahrada 22. 6. - 26. 8. 2007
Kroměříž – Unikátní expozice ORBIS PICTUS s výstižným podtitulem Brána do světa tvořivé lidské fantazie je od pátku 22. června k vidění v Kroměříži. Samotný název zřejmě většině lidí připomene proslulé Komenského dílo a právě to bylo záměrem kolektivu výtvarníků a umělců v čele s Petrem Niklem. Věrni heslu škola hrou připravili jedinečnou výstavu umožňující návštěvníkům nahlédnout do světa zvuků, pohledů obrazotvornosti a fantazie. Expozice byla zahájena v pátek 22. června ve Květné zahradě v Kroměříži a v těchto historických prostorách, které jen umocní tvořivou a inspirující atmosféru, potrvá až do 26. srpna 2007.
Výstava ORBIS PICTUS měla svou premiéru loni na podzim v Českém centru v Paříži. Od letošního března ji viděly desetitisíce nadšených návštěvníků v Praze a Brně a po hostování v české a moravské metropoli zamíří rovnou do Kroměříže. Cílem expoziceje rozvíjet imaginaci a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů a instalací, tvořících společnou živou komunikační zónu. Jejich autory jsou: Milan Cais, Luboš Fidler, Ivan Havlíček, Martin Janíček, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Jiří Mezer, Petr Nikl, Ondřej Smeykal, Václav Smolka, Čestmír Suška, Zdeněk Šmíd, Miloš Vojtěchovský. Zvukové, optické či pohybové nástroje spolu ve vzájemné symbióze tvoří instrumentální soubor, který je zaměřen především na fenomén hry – na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.
Centrálním objektem expozice je „Labyrint světa a ráj srdce" – organická hrací sestava, zasazená do srdcovitého nafouklého útvaru, která umožňuje, tak jako všechny ostatní objekty, aktivní tvůrčí spoluúčast návštěvníků. V obrovském nafukovacím srdci si před imaginativní krajinou Petra Nikla mohou návštěvníci zahrát na tříoktávové bublající vodní varhany s píšťalami ústícími do vody, jejichž autorem je Václav Smolka, na niněru Martina Janíčka či pomocí paliček rozeznít „Orloje snivců" Jaroslava Kořána nebo nahlédnout do periskopických tunelů Petra Lorence. V historickém skleníku Květné zahrady návštěvníci dále naleznou Ucho – zvukový stan Ondřeje Smeykala či obří Oko, sestrojené na principu kamery obskury Petra Nikla. Dále zde budou mít možnost rozeznít antropomorfické kalimby Milana Caise, Motýla zpěvavého - obrovský klávesový nástroj s hliníkovými tyčemi místo strun Luboše Fidlera, chřestící tubus Ondřeje Smeykala, pianovou citeru Petra Nikla, hrací válec Martina Janíčka, kovovou kouli Čestmíra Sušky nebo zvukový nástroj Jaroslava Melzera. Návštěvníci mohou dále vizuálně rozehrát obří kaleidoskop a Fontánu libosti Petra Lorence, rotační objekt Ondřeje Smeykala či dalekohledné tubusy Ivana Havlíčka. Rozpohybovat lze i kinetické rostliny Zdeňka Šmída či objekt Miloše Vojtěchovského. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.
Hlavním inspirativním zdrojem autora uměleckého konceptu expozice výtvarníka Petra Nikla je dílo Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského. Scénář výstavy vychází z jeho zkušeností nabytých při interaktivních expozicích Hnízda her – Galerie Rudolfinum 2000, Zahrada fantazie a hudby – česká expozice na EXPO 2005 v japonském AICHI a při světové premiéře projektu PAMPAEDIA v Paříži 2006.
Oficiální internetové stránky expozice: www.pampaedia.cz