Nová kniha ukazuje Kroměříž na dobových pohlednicích
Oslavy 750 let trvání města Kroměříže jsou doprovázeny celou řadou společenských akcí a zvýšenou publikační činností. V únoru proběhl křest reprezentativní publikace „Kroměříž - historické město & jeho památky“, kterou vydala kroměřížská radnice. V tu dobu byla v tisku další kniha s kroměřížskou tématikou „ Místopisné pohlednice města Kroměříže“ autora Dana Suchomela.
Křest této knihy proběhl dne 21. 5. 2013 v prostorách biskupské mincovny za přítomnosti starostky města Kroměříže Mgr. Daniely Hebnarové, které byla zástupci kroměřížských numismatiků předsedou Ing Janem Videmanem a Danem Suchomelem tato publikace předána.
Kniha se zaměřuje na historii poštovnictví v Kroměříži, od jeho počátků do konce Rakousko – uherské monarchie. Pojednává o prvních poštovních poslech najímaných biskupskou správou v 17. století, o zřízení kamenné pošty sběračem dopisů Franzem Antonem Palckelem na Hrubém rynku roku 1855, která již sloužila běžnému obyvatelstvu, o jejím častém přesouvání do různých budov na náměstí do roku 1887, kdy byla vystavěna budova na Novém rynku, kam se pošta přemístila a působila dalších 90 let.
Kniha popisuje vliv rozvíjejícího se poštovního úřadu na město, bourání městských bran, výstavbu silnic pro vznikající diligence na pravidelných poštovních trasách, zavádění veřejné kočárové přepravy pasažérů z Kroměříže na železniční dráhu do nedalekého Hulína, zavedení telegrafu a telefonu. V jiné části pojednává publikace o vývoji pohlednic a jejich vydavatelích. Předkládá seznam kroměřížských vydavatelů pohlednic období monarchie a o nejvýznamnějších pojednává podrobněji.
Obrazová část je rozdělena do čtyř pomyslných oblastí. První se zabývá nejstaršími pohlednicemi města z pohledu tiskových technik. Jsou to pohlednice litografické, světlotiskové, zinkografické, rozmanité montáže, koláže, vícenásobné pohlednice atd.
Část druhá předkládá čtenáři pohlednice městských ulic a významných staveb, z nichž mnohé již neexistují. Nabízí pohled na řeku Moravu před její regulací, obloukový železný most, který byl ke konci 2. světové války německými vojsky zničen, velkolepou synagogu na Komenského náměstí a Vrbíkovu kavárnu na rohu Velkého náměstí a Vodní ulice, která musela ustoupit funkcionalistické stavbě obchodního domu Baťa. V knize jsou soubory pohlednic nově vzniklého Zemského léčebného ústavu císaře Františka Josefa I., Jubilejní všeobecné nemocnice císaře Františka Josefa I. a nově vznikající ulice Havlíčkova, Svatopluka Čecha a Kollárova, které byly ovlivněny secesní architekturou léčebného ústavu. Květná zahrada i zahrada podzámecká jsou v knize zastoupeny četnými vyobrazeními a tak je možné, s odstupem cca 100 let, porovnat jejich proměnu.
Třetí část je věnována kulturním a společenským akcím, které byly ve městě konány. Jedná se o Český katolický sjezd konaný v Kroměříži roku 1901, slety tělocvičných jednot Sokol a Orel, vzduchoplavbu Jana Kašpara na vojenském cvičišti atd. Nejpočetněji je zastoupena Jubilejní všeobecná hospodářsko − průmyslová výstava 1908 a to především zásluhou fotografa Jana Horáka, který velmi podrobně zdokumentoval tuto událost.
Poslední, čtvrtá část, se věnuje panoramatům města, pohlednicím vícezáběrovým a kuriózním.
Kroměříž je často nazývána Hanáckými Athénami, dříve byla však nazývána i Hanáckým Jeruzalémem, zřejmě z důvodu velkého výskytu kopulí, věží, věžiček a sakrálních staveb. Procházka jejími ulicemi je příjemná a po setmění velmi romantická. Prohlídka pohlednic staré Kroměříže je vlastně procházkou našich dědů a babiček po tomto městě. Projděme se tedy s nimi a nahlédněme do jejich pocitů.
Kniha je určena především milovníkům staré Kroměříže, sběratelům – filokartistům, ale i rodákům, které život odvál pryč z našeho krásného města.
Vydala Česká numismatická společnost, pobočka Kroměříž společně s Vydavatelstvím Alexandr Michajlovič v roce 2013, nákladem 900 ks.
Kniha je vázána, celobarevná, formátu A4, obsahuje 424 stran. V obrazové části je publikováno 702 pohlednic ve skutečné velikosti.
ds