Město uspořádalo workshop na téma sociální podnikání v Kroměříži
V Kroměříži se uskutečnil workshop o možnostech a podmínkách zřízení sociálního podniku. Pod názvem Sociální podnikání v praxi jej připravily město Kroměříž a Sociální služby města Kroměříže (SSKM) ve spolupráci se spolkem TESSEA ČR (Tematická síť pro sociální ekonomiku). TESSEA zastřešuje sociální podniky z celé České republiky a prosazuje jejich zájmy, je partnerem pro instituce, vzdělává a šíří praxi sociální ekonomiky. Členem sítě TESSEA jsou také kroměřížské sociální služby, které prostřednictvím podobných setkání a workshopů získávají potřebné poznatky o možnostech zřízení sociálního podniku.
Workshop v Klubu Starý pivovar byl určený pro zájemce o sociální podnikání z řad odborné i laické veřejnosti. Účastníci se v rámci jednotlivých přednášek a diskuzí mohli dozvědět, co je to sociální podnikání v kontextu aktuální legislativy v Česku i v zahraničí, nebo v jaké podobě může být poskytována sociálnímu podnikání pomoc a podpora ze strany úřadů. „V Kroměříži máme vytvořenou koncepci sociální a zdravotní oblasti, do jejíž tvorby se zapojili mimo jiné i poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb. A jedno z opatření této koncepce se zaměřuje právě na sociální podnikání. Cílem je prezentace i podpora subjektů zaměstnávajících osoby, jež se obtížněji uplatňují na běžném trhu práce, a i tento trend právě cílí na sociální podniky. Do těchto aktivit jsou zapojené také SSKM. Vyplývá to ze skutečnosti, že jsou v regionu největším poskytovatelem služeb v oblasti sociální péče a mezi svými klienty mají velký počet osob, pro něž by právě seberealizace prostřednictvím sociálního podniku byla nejen možná, ale také přínosná. Rádi bychom získali také podporu Evropské komise, která má vyčleněné finanční prostředky speciálně na podobné projekty a bylo by tedy možné na realizaci sociálního podniku v Kroměříži získat dotaci z evropských peněz,“ upřesnil záměr místostarosta Pavel Motyčka.
Jedním z diskutovaných témat programu workshopu byl také obsah návrhu zákona o integračním sociálním podniku, který by měl pomoci díky legislativnímu ukotvení sociálního podnikání lépe začlenit do pracovního procesu i ty, kteří jsou jiným způsobem znevýhodněni, a který v současné době v Česku chybí.