Majitelé studní si musejí vyřídit povolení k odběru vody
Kroměříž - Každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu technickým zařízením, například čerpadlem nebo ruční pumpou, musí mít pro takovou činnost povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami. Tato povinnost vychází z novely vodního zákona a nejvíce se zřejmě dotkne vlastníků studní. Právě čerpání vody ze studny či z vodního toku totiž také uvedenému povolení podléhá.
Tato povinnost stanovená vodním zákonem sama o sobě není pro fyzické i právnické osoby ničím novým. Změnu však přinesla novela tohoto zákona, v níž je zakotveno, že dnem 1. ledna 2008 zaniká platnost všech povolení k odběru povrchových a podzemních vod, která nabyla právní moci do 31. 12. 2001, s výjimkou povolení k odběrům podzemních vod pro individuální zásobování domácností pitnou vodou. „Novela vodního zákona se dotkne nejvíce zřejmě vlastníků studní. Odběr podzemních vod ze studny se považuje za povolený i po 1. lednu 2008 u studní, které byly vybudovány před rokem 1955 a slouží pro zásobování obyvatel pitnou vodou. U studní, které byly vybudovány v době od 1. ledna 1955 do 31. prosince 2001 a mají povolení k odběru podzemních vod pro zásobování obyvatel pitnou vodou, zůstává také toto povolení platné i po 1. lednu 2008. Majitelé těchto studní mohou zůstat v klidu. Mají vše pořádku," vysvětlil Petr Vodák z vodoprávního úřadu kroměřížské radnice. „Nepotěšíme však ty, kterým bylo vydáno povolení k odběru podzemních vod ze studny od 1. ledna 1955 do 31. prosince 2001, a to k jinému účelu než je zásobování obyvatel pitnou vodou. Platnost těchto povolení zaniká k 31. prosinci 2007 a vlastník studny musí požádat příslušný vodoprávní úřad o vydání nového povolení k odběru podzemních vod," upozornil Petr Vodák s tím, že povolení k odběru podzemních a povrchových vod vydaná po 1. lednu 2002 platí i nadále v souladu s termínem uvedeným v povolení. „Neradostné to bude hlavně pro ty, kteří zjistí, že pro studnu nemají žádné povolení, tedy ani k odběr, ani například stavební povolení. Pak bude nutné studnu zlegalizovat a zároveň požádat o povolení k odběru podzemních vod," dodal Vodák.
Podrobnější informace k problematice a potřebné žádosti pro vyřízení povolení k odběru podzemních a povrchových vod lze získat na vodoprávním úřadě odboru životního prostředí kroměřížské radnice, nebo na speciálních internetových stránkách ministerstva zemědělství ( www.zanikpovoleni.cz ), které byly zřízeny specielně k tomuto účelu. Informace je možné získat i na bezplatné infolince 800 101 197.