
Kroměříž si připomněla 80 let od osvobození města rumunskou armádou
Kroměřížané si dnes připomněli 80 let od osvobození města rumunskou armádou. „Je to významné výročí v dějinách naší Kroměříže, naší země, Evropy i celého světa. Připomínáme si tvrdé boje s armádou nacistického Německa, a zejména odvahu a hrdinství rumunských vojáků, kteří jí čelili. Řada z nich dokonce za naši svobodu položila svůj život. Na jejich oběť nemůžeme zapomenout. I díky nim jsme prožili dlouhá léta v míru. Rád bych těmto hrdinům jménem všech občanů města poděkoval a vzdal hold,“ uvedl při pietním aktu u pomníku padlých rumunských vojáků na náměstí Míru starosta Tomáš Opatrný.
Velvyslankyně Rumunska v České republice Antoaneta Barta ocenila úsilí, s jakým město Kroměříž udržuje vzpomínky na rumunské vojáky při životě. „Je mi ctí oslavit 80. výročí osvobození Kroměříže a uctít památku rumunských vojáků, kteří zde položili své životy za naši svobodu,“ řekla Barta. Kroměříž má podle ní pro obyvatele Rumunska zvláštní význam jako autentický symbol příspěvku rumunské armády při osvobozování Československa. Velvyslankyně zmínila i podíl vojáků na uchování kulturního bohatství města, když připomněla čin tehdejšího velitele rumunských vojsk Alexandra Manolacheho, který přikázal vojákům, aby ušetřili při útoku na nacisty historické památky Kroměříže, a po boji naopak pomáhal se svými lidmi zachraňovat zámek, který zapálili ustupující Němci. „Manolache se stal později čestným občanem Kroměříže. Je rodákem z města Râmnicu Vâlcea a jeho odkaz je také symbolem partnerství měst Râmnicu Vâlcea a Kroměříže,“ dodala Barta. Oslav 80. výročí osvobození města se v Kroměříži účastnila i početná delegace z tohoto partnerského města Kroměříže, kterou vedl místostarosta Râmnicu Vâlcea Ninel Eusebiu Vețeleanu. Na Velkém náměstí se odpoledne konal Rumunský den, který zahrnoval vystoupení folkloristů, výstavu lidových krojů či ochutnávku tradičních rumunských produktů. Oslavy na náměstí doplnila i přehlídka dobové vojenské výzbroje a výstroje i dynamické ukázky s tématem osvobození města Kroměříže.
Partnerství České republiky a Rumunska však nespadá pouze do let minulých. „Naše armády dnes spolu těsně spolupracují. Za několik týdnů jednotky Armády ČR vyrazí působit na území Rumunska s cílem posilovat společnou vojenskou přítomnost NATO na východním křídle aliance, abychom zvýšili naši bezpečnost a abychom prokázali, že jsme připraveni společně bojovat,“ uvedl Pavel Fischer, předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který se dnešních oslav 80 let od osvobození Kroměříže také zúčastnil.
Ve Zlínském kraji si v těchto dnech připomíná osvobození od nacistů mnoho měst a obcí. „Na řadě míst jsem byl přítomen a všude rezonují dvě zásadní věci – úcta ke všem, kteří zde zanechali své životy a výzva do budoucna „nikdy nezapomeneme a uděláme vše pro to, abychom tyto chvíle tady u nás nezažili“. I s ohledem na události, které dnes vidíme v Evropě,“ dodal zlínský hejtman Radim Holiš, který dnes do Kroměříže také dorazil.
Pietního aktu se zúčastnil i další představitelé města, zástupci Armády ČR, Sdružení válečných veteránů ČR, Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu i Sbor uniformovaných ostrostřelců v Kroměříži, jejichž salva setkání zakončila.

