
Kroměříž byla oceněna za třídění odpadu, ve Zlínském kraji je mezi městy druhá
Kroměříž skončila na druhém místě mezi městy Zlínského kraje, která mají více než 15 tisíc obyvatel, v soutěži O keramickou popelnici, jež zohledňuje aktivity na podporu tříděného odpadu v regionu. „Ocenění nás velmi těší a motivuje k dalším aktivitám, které povedou ke snížení množství komunálního odpadu v popelnicích,“ uvedl místostarosta Karel Holík, jenž ocenění za město ve Zlíně přebíral.
Kroměříž skončila v uplynulých třech letech mimo stupně vítězů. Letos se městu podařilo poskočit na druhou příčku. Navíc získalo odměnu 20 tisíc korun jako motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. „Naposledy jsme v soutěži bodovali v roce 2021, kdy Kroměříž byla na třetím místě. Od té doby jsme přijali několik opatření, která mají vést k většímu podílu tříděného odpadu. Je vidět, že se nám ve spolupráci s občany města toto úsilí daří,“ doplnil Holík.
Ve Zlínském kraji letos klání O keramickou popelnici mezi městy nad 15 tisíc obyvatel vyhrálo Uherské Hradiště. Za druhou Kroměříží skončilo Valašské Meziříčí. Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu https://zlinskykraj.cz/tiskove-zpravy/obce-si-prevzaly-ceny-za-trideni-odpadu-mnozstvi-vytrideneho-odpadu-ve-zlinskem-kraji-neustale-roste.
Radnice v posledních letech nechala na území města rozmístit nádoby na použité jedlé oleje a potravinářské tuky a také kontejnery na drobnější odpad ze železa a hliníku. V některých lokalitách instalovala polopodzemní a podzemní kontejnery, které mají větší objem, než měly plastové kontejnery. Město také uzavřelo smlouvu na zřízení veřejného místa zpětného odběru pneumatik a od ledna 2025 na sběrném dvoře vybírá i tříděný odpadový textil. Od června bude distribuovat obyvatelům rodinných domů nádoby na biologický odpad. V první etapě půjde o více než 2100 takzvaných bio popelnic. Ke snížení nákladů na svoz odpadů má vést i nedávno dokončení čipování popelnic.
Loni město na odpadové hospodářství doplácelo asi 39,9 milionu korun, v roce 2023 to bylo 33 milionů korun. Největším nákladem je skládkování, které letos přijde na 1500 korun za jednu tunu. V roce 2030 bude skládkování navíc definitivně ukončeno. Kroměřížané přitom podle studie, kterou si nechalo město zpracovat, vytvářejí v rámci Zlínského kraje nadprůměrné množství směsného komunálního odpadu.