Globální týden bezpečnosti silničního provozu v Kroměříži
Autor: MUDr. Jarmila Číhalová
Kroměříž - Mladí lidé ve věku do 25 let tvoří 40 procent všech obětí dopravních nehod. Usmrcení v důsledku dopravních nehod je druhou nejčastější příčinou úmrtí lidí ve věku 5- 25 let. S ohledem na tyto důsledky vyhlásila OSN v období od 23.- 29. 4. 2007 „Globální týden bezpečnosti silničního provozu“. V tomto týdnu proběhla po celé republice celá řada akcí zaměřených na bezpečnost silničního provozu, zejména na bezpečnost dětí a mladých lidí.
Také město Kroměříž, které dlouhodobě pracuje na programu Bezpečná komunita přichystalo řadu zajímavých akcí. Pro středoškoláky a žáky posledních ročníků ZŠ, jakožto budoucí řidiče, byl na čtvrtek 26. dubna v Domě kultury připraven pořad s názvem THE ACTION (Akce), který je zaměřen na důsledky dopravních nehod. V pořadu živě vystupoval policista, hasič, zdravotník, dívka na vozíku, z videa k účastníkům promlouvala matka, jejíž syn se zabil na motocyklu. Bylo zajímavé sledovat, jak mladí lidé po zhlédnutí tohoto vysoce emotivního pořadu odchází z pořadu s vážnou tváří.
V témže dni se na Velkém náměstí pohyboval tzv. BESIP TEAM, který rovněž kolemjdoucí nabádal k větší bezpečnosti na silnicích. Zájemci si mohli například vyzkoušet simulovaný náraz v autě jedoucím rychlostí třicet kilometrů v hodině. Většina odvážných, která do trenažéru usedla, byla nemile překvapena, jak silný náraz při této poměrně malé rychlosti vznikne. V jiném stánku Besip Teamu byly vystaveny autosedačky a lidé se zde mohli dozvědět vše o této povinné dětské výbavě v autě.
Do Globálního týdne bezpečnosti silničního provozu se zapojily i kroměřížské školy. Na podnět Českého červeného kříže školáci v průběhu dubna napsali stovky dopisů adresovaných řidičům na téma „Proč se necítím na silnicích bezpečně“. Tyto dopisy děti v uvedeném týdnu osobně rozdávaly řidičům nebo je umístily za stěrače vozidel v ulicích města.
V týdnu věnovaném bezpečnosti proběhla i řada dalších akcí na dětském dopravním hřišti, v jednotlivých základních školách a na dalších místech. Například v Základní škole Slovan proběhla prezentace hlavního ročníkového projektu na téma „Zmapování a návrh řešení nebezpečných dopravních situací ve městě“; v Základní škole Oskol projektový den Bezpečná ulice, v Základní škole Zachar, která byla Světovou zdravotnickou organizací vyhlášena jako 2. Bezpečná škola na světě, proběhla Olympiáda bezpečné jízdy. To jen ovšem jen malý výběr z akcí, které kroměřížské školy připravily. Rovněž pravidelná beseda s občany v rámci cyklu „Řekněte, co vás pálí“ byla věnována tématu Kroměříž- (ne)bezpečné město.
O tom, že město Kroměříž dělá v oblasti prevence úrazů víc než jiní, svědčí také to, že dva zástupci města byli požádáni o vystoupení na mezinárodním semináři k národnímu akčnímu plánu prevence dětských úrazů uspořádaného dubnu tohoto roku pod záštitou a za přítomnosti ministra zdravotnictví ČR pro státy Visegrádské čtyřky. Je dobře, že výsledky můžeme prezentovat na tak významných akcích. Pokud se s těmito výsledky chcete také seznámit, zveme vás na červnovou výstavu do Knihovny Kroměřížska, kde budeme prezentovat naši dosavadní práci na projektu Kroměříž - Bezpečná komunita.