Evropská komise opět ocenila aktivity Kroměříže
Mezinárodní porota za účasti zástupců Evropské komise vybrala moravské město Kroměříž mezi 11 nejlepších měst Evropy v rámci soutěže o titul „Nejlepší v Evropě“ („The Best of Europe“) za provedení Evropského týdne mobility 2004. Kroměříž je ve skupině nejlepších spolu s městy Varna (Bulharsko), Koprivnica (Chorvatsko), Nantes (Francie), Kiel (Německo), Budapešť (Maďarsko), Krakov (Polsko), Leiria (Portugalsko), Donostia San Sebastian (Španělsko), Ženeva (Švýcarsko) a Glasgow (Velká Británie).
Kroměříž vybrala porota pro její kampaň k Evropskému týdnu mobility 2004 plnou nápadů, založenou na aktivitě dětí, které si problematiku bezpečnosti dopravy vysvětlovaly mezi sebou. „Loňská kampaň dobrým směrem ovlivnila také chování řidičů, ti začali být ohleduplnější, což je ku prospěchu dětem i městu“, říká místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová.
Porota také ocenila trvalá opatření, která Kroměříž přijala (to jsou taková opatření, která slouží městu natrvalo i po skončení akce). V Kroměříži vybudovali protisměrný pruh pro cyklisty (v jednosměrné ulici) a dále pak doplnili vozový park městské hromadné dopravy již třetím nízkopodlažním autobusem. V oblasti dlouhodobého rozvoje města porota také vyzdvihla kroměřížský Plán odstraňování bariér (přijatý v roce 2003), který je zaměřen na vytváření bezbariérového prostředí ve městě.
Kroměříž je členem Národní sítě zdravých měst ČR a organizuje řadu dlouhodobých projektů udržitelného rozvoje a mobility. Jedním z nich je i projekt WHO Bezpečná komunita, který má snížit dětské úrazy (sem patří také populární kampaň „Na kolo jen s přilbou“).
Soutěž o nejlepší Evropský týden mobility probíhá již třetím rokem a Kroměříž je již podruhé mezi deseti nejlepšími městy. Ocenění převezmou zástupci města na slavnostním večeru v rámci mezinárodní konference, která se bude konat 15. – 16. září v Londýně.
Evropská komise hodnotí akce pořádané v rámci Evropského týdne mobility, ovšem klade důraz i na aktivity, kterým se dané město věnuje v průběhu celého roku. „Komise města hodnotí podle několika zásad. V rámci Evropského týdne mobility je třeba uspořádat nejen různé besedy či cyklistické jízdy, ale hlavně něco, co bude mít v oblasti mobility trvalý charakter,“ uvedla místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová. V Kroměříži je přitom takových opatření celá řada. „Postupně rozšiřujeme bezbariérovou městskou hromadnou dopravu s využitím nízkopodlažních autobusů, vyhrazujeme na komunikacích jednosměrné jízdní pruhy pro cyklisty, kterými se snažíme cyklistickou dopravu usnadnit a navést mimo frekventované silniční tahy a které zatím nejsou v našich poměrech příliš rozšířené. Budujeme bezbariérové přechody a chodníky,“ přiblížila některé z aktivit Sehnalová. V rámci Evropského týdne mobility, jehož součástí je i Evropský den bez aut, ovšem město musí podle požadavků komise například na omezenou dobu uzavřít část města automobilové dopravě. Při této příležitosti v Kroměříži dokonce jezdila městská hromadná doprava zdarma. „Kampaň je zaměřena na udržitelnou dopravu. Podle mého názoru doprava nemůže být udržitelná, pokud není bezpečná a dostupná,“ míní místostarostka, podle níž se aktivity města zaměřují na motoristy, cyklisty i chodce. Ti všichni se musejí o veřejný prostor podělit a vzájemně se respektovat. Dlouhodobě není udržitelné preferovat jednu skupinu na úkor všech ostatních.
Z dalšího úspěchu na mezinárodním poli má vedení kroměřížské radnice radost, obzvláště když se každým rokem do soutěže se svými projekty hlásí stále více tuzemských i světových měst. „Ani u nás ale není situace samozřejmě zdaleka ideální. Chybí nám více oddělených cyklostezek, tak jako v jiných městech si nedokážeme dobře poradit s narůstajícím automobilismem či problémy s parkováním. Nemáme žádné zázračné recepty, ale usilujme alespoň o nějaké změny, z nichž podstatné jsou i změny vnímání a přístupů lidí k dopravě,“ dodala Sehnalová.