ČASOSTROJ PANA LINDUŠKY - TECHNICKÁ PAMÁTKA
Za časostroj, sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou, by se ani Jára Cimrman nemusel stydět.
Posuďte sami. Časostroj má osm ciferníků, ale ani jeden se nepodobá jinému, každý je odlišný. Nejoriginálnější je ciferník, který má ukazovat úřední čas. Jeho minutový kruh má dvakrát šedesát minut. V levé půli zdola nahoru 60 minut. Velká rafika uběhne za hodinu pouze půl otáčky – lichou hodinu směřuje velká rafika nahoru na dvanáctku a každou sudou dolů na dvacet čtyřku. Také ciferník ukazující čas v Bombaji je „svojský“. Je konstruovaný jako čtyřiadvacetihodinový, ale v levé půli má čísla 1 – 12 a v pravé půli pouze ozdobné nápisy. Funguje tak, že malá rafika, když přejde přes horní dvanáctku, přepadne vahou závaží dolů na spodní dvanáctku a začíná znova. Velká rafika se točí normálně. Jak říká hodinář Ivan Kopecký, takové ciferníky zřejmě nemají na světě obdoby. Logice uniká také fakt, že čas ve městech Řím, Paříž a Hamburk ukazují tři samostatné ciferníky, ale tato města jsou ve stejném časovém pásmu, takže ukazují shodný čas.
A kde hledat čas místní? Ten je, ač stroj pochází z roku 1929, již digitalizován. Hodiny a minuty se ukazují ve dvou oknech myslivny, kterou zrovna opouští myslivec se psem. Myslivna se nachází pod „střechou“ orloje v horní části.
Orloj je opatřen také kalendářem. Na velkém kruhu, kde je umístěn, však je i kruh, na kterém je rok rozdělen na 13 (!) měsíců a každý měsíc má stejný počet dnů, tedy 28 a pouze 13. měsíc, nazvaný MARSINEC, jich má 29. V daném roce by tedy každé pondělí připadalo vždy např. na 1., 8., 15. a 22. příslušného měsíce. A nepletly by se nynější různé počty dnů v měsících! Na orloji sledujeme i pochod slunce oblohou a natočení zeměkoule vůči slunci.
V samotné konstrukci hodinového stroje je řada originalit, odvážných řešení, ale i záhad, na které nepřišel ani zmiňovaný hodinář Kopecký, který stroj celý rozebral a zprovoznil, takže intimně nahlédl do jeho hlubin a tajů. Časostroj je sice funkční, ale po natažení pracuje jen několik hodin, neboť složitou konstrukci hodinový stroj prostě neutáhne.
Možno konstatovat, že časostroj pana Lindušky je jedinečný, nemající na světě obdoby. Konstruktér mnohdy opouštěl pravidla techniky a nořil se do vlastních představ. Mísí se tu genialita s podivínstvím a originalita s úlety za hranice možností techniky.