Během svátků klidu musejí strážníci řešit problémy se zábavní pyrotechnikou
Kroměříž – Bez ohňostrojů, petard a jiných pyrotechnických efektů už si mnozí lidé nedovedou vánoční a novoroční oslavy představit. Někteří si přitom vůbec neuvědomují, že to, co jim přináší radost a potěšení, je pro jiné zdrojem nepříjemného hluku a stresu. Své o tom vědí strážníci Městské policie v Kroměříži, kteří se musejí problematikou zábavní pyrotechniky zabývat s blížícími se svátky stále častěji.
„Zase jsme se dostali do období, kdy je užívání pyrotechniky častější než v průběhu roku. V tuto dobu sice občané nejrůznější výbuchy a světlice více tolerují, ale vyznavači této zábavy někdy své aktivity skutečně přehánějí. Kromě toho je dostupnost pyrotechniky prakticky neomezená,“ poznamenal ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský. Podle něj ne všichni lidé používají pyrotechniku v rozumném rozsahu a na vhodných místech. „Stává se, že hlavně nerozvážné děti z recese, legrace či jiných důvodů házejí petardy lidem pod nohy, což může být velmi nebezpečné. Někdy petarda skončí i pod dětským kočárkem a pak může výbuch dítě i poznamenat. Byli bychom rádi, kdyby nás občané na podobné jednání upozornili,“ varuje ředitel městské policie.
Pokud strážníci dítě při nějaké nekalé manipulaci přistihnou, mohou mu materiál zabavit a předat rodičům. „Většinou stačí běžné napomenutí. Jedná-li se však o vážnější případ než jen o náhodné použití pyrotechniky, řešíme věc ve spolupráci s rodiči,“ uvedl Skřebský. Může se však stát, že děti manipulují s pyrotechnikou takové třídy, s níž by se vůbec neměly dostat do styku. „Potom řešíme i to, kde bylo zboží koupeno a zda obchodník při prodeji neporušil zákon,“ vysvětlil ředitel.
Pokud manipulace s pyrotechnikou překračuje únosnou mez, může být jednání klasifikováno jako přestupek v podobě narušování veřejného pořádku či rušení nočního klidu.