Cenu Salvator si odnesl i kroměřížský Zdeněk Vopička

| 18.03.2011 |

Zlín – V Univerzitním centru ve Zlíně se ve středu 16. března 2011 uskutečnil Galavečer Ceny Salvator 2010 – Ceny hejtmana Zlínského kraje, kde byla předána ocenění za hrdinské činy loňského roku. Mezi oceněnými nebyli pouze profesionálové z integrovaného záchranného systému, ale také občané Zlínského kraje. Jedním z nich byl i Ing. Zdeněk Vopička t Kroměříže, kterého v kategorii Dlouhodobá činnost na ocenění navrhla kroměřížská radnice.

V průběhu večera, kterým provázel známý herec a moderátor Roman Vojtek, bylo rozdáno šest cen v kategoriích Občan, Policista, Hasič, Zdravotník, Ostatní složky IZS a Dlouhodobá činnost. V posledně jmenované kategorii ocenění získal právě Zdeněk Vopička, který je dlouholetým spolupracovníkem města Kroměříže v projektu Bezpečná komunita, jehož cílem je snížení počtu a závažnosti úrazů populace. I díky němu se v Kroměříži podařilo za deset let snížit množství úrazů ošetřených ve zdravotnických zařízeních o 28 %.

Na Galavečeru Ceny Salvator vystoupila vokální skupina QuARTet a program obohatili také žongléři Bratři v tricku. Hosté mohli zhlédnout výstavu tvorby studentů Fakulty multimediálních komunikací ateliéru Reklamní fotografie, jejichž studijní práce byly v prostorách Univerzitního centra vystaveny.

Cena Salvator je tradiční ocenění za mimořádné činy z oblasti ochrany života, zdraví, majetku a bezpečnosti obyvatel Zlínského kraje. Je každoročně udělováno členům Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje a občanům Zlínského kraje, kteří své záslužné činy vykonali v průběhu uplynulého kalendářního roku. První ročník Ceny Salvator ocenil hrdinské činy za rok 2003. Projekt je organizován Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci se Zlínským krajem.

 

 

Výsledky Ceny Salvator 2010

 

Kategorie Občan - Jan Šimek, Březolupy

Nominovaný Jan Šimek zachránil dvě děti a dva dospělé z auta, které havarovalo a skončilo převrácené na střeše v rozvodněném potoce v obci Bohuslavice.

 

Kategorie Policista - nstržm. Martin Janků, nstržm. Michal Máčala, Pohotovostní a eskortní odd.Zlín

Policisté byli přivoláni k požáru domu ve Fryštáku. Ihned informovali operační středisko a vyžádali si pomoc hasičů. Z domu vyvedli ženu a jejího syna. Oba byli v šoku, jelikož o požáru nevěděli. Poté policisté vynesli i tlakové propanbutanové lahve.

 

Kategorie Hasič - JSDHO Poličná, velitel Josef Dorčák

Jednotka dobrovolných hasičů pomáhala během rozsáhlých povodní v okolí Valašského Meziříčí. Jednalo se zejména o pomoc při čerpání vody ze zaplavených domů, rozvoz ochranných prostředků, ale také o záchranu několika obyvatel. Tato jednotka provedla největší počet zásahů v období povodní z celého Zlínského kraje.

 

Kategorie Zdravotník - MUDr. Miroslav Polášek, Jana Egnerová, Jiří Mader, Peter Gula, Antonie Mišincová

Nominovaná posádka ZZS zasahovala u muže, který zkolaboval na farmě. Záchranné práce probíhaly ve velmi nepříznivých podmínkách mezi dobytkem. Záchranářům se i přesto podařilo obnovit životně důležité funkce a díky včasnému zákroku se muž zotavil

 

Kategorie Ostatní složky IZS - Rescue Team Hostýnské vrchy, Vladimír Lang a Michal Zicháček

Dobrovolní záchranáři zasahovali u záchranných akcí ve velmi náročných podmínkách a těžkém terénu Hostýnských vrchů, kdy byl ohrožen život několika osob. Jedná se např. o zásah u zraněné sedmdesátileté ženy, o nalezení pohřešovaného běžkaře a dvou osmiměsíčních dětí, a také o záchranu zraněné běžkařky.

 

Kategorie Dlouhodobá činnost - Ing. Zdeněk Vopička, Kroměříž

Ing. Zdeněk Vopička je dlouholetým spolupracovníkem města Kroměříže v projektu Bezpečná komunita, jehož cílem je snížení počtu a závažnosti úrazů populace. Za deset let se podařilo v Kroměříži snížit množství úrazů ošetřených ve zdravotnických zařízeních o 28 %.

Sdílejte článek

Tisknout článek