Z bývalého vojenského nástupiště se stane Hanácké náměstí

| 14.11.2005 |

Kroměříž – Plocha někdejšího vojenského nástupiště v Žižkových kasárnách, kterou začátkem letošního roku kroměřížská radnice převzala od odcházející armády společně s dalším majetkem, už má své civilní pojmenování. Doposud uzavřený prostor, který po mnoha desetiletích začne sloužit jako veřejné prostranství, ponese název Hanácké náměstí.
Když kroměřížská radnice rozhodla, že se z vojenského nástupiště stane nové náměstí, pověřili radní letopiseckou komisi a kulturní komisi, aby se nad vhodným pojmenováním tohoto prostranství zamyslela. Současně radnice vyzvala obyvatele města, aby se do vymýšlení názvu zapojili i oni. Jakmile byla tato informace zveřejněna, občané města i nejbližšího okolí na ni reagovali a posílali své náměty. „Název nového náměstí brali lidé skutečně vážně. Psali nám, telefonovali a někdy se nám se svými nápady svěřovali i na ulici,“ uvedla místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová. Celkem se na radnici sešlo dvacet návrhů, které bez výjimky měly úzký vztah k městu a z nichž radní zastupitelům navrhli pět ke schválení (náměstí Bruna ze Šaumburka, Krylovo náměstí, náměstí 3. pluku, náměstí 3. pěšího pluku a Hanácké náměstí). Mezi zastupiteli nakonec získalo největší podporu právě Hanácké náměstí. „Mám dobrý pocit z toho, že název náměstí není lidem lhostejný,“ poznamenala  místostarostka.
Přívlastek „hanácké“ má pro region dlouholetou tradici a občané města se cítí být obyvateli Hané. Na rozdíl od víceslovných návrhů je nový název jednoduchý, navíc dobře zapamatovatelný, vyslovitelný a vhodný je i po fonetické stránce. Celý areál Žižkových kasáren včetně Hanáckého náměstí by se měl postupně stát městskou čtvrtí s novými ulicemi, obytnou zástavbou či obchody.

Sdílejte článek

Tisknout článek