Starosta Němec: Pozemek v cihelně jsme měli špatně zaměřený, panu Kremlovi se omlouvám

| 25.04.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Radnice měla pozemek ve vážanské cihelně špatně zaměřený, a tak mylně uvedla, že jej majitel okolních pozemků nezaváží. „Z podnětu občanů Vážan jsme kontaktovali báňský úřad. Dozvěděli jsme se, že náš pozemek je skutečně zavážený. Objednali jsme proto zaměření pozemku. Je naší chybou, že jsme to neudělali dříve a spolehli jsme se na informace, které jsme měli. Pod jejich vlivem jsme bohužel v tiskové zprávě 28. března uvedli, že pan zastupitel Richard Kreml lhal. Tímto se mu omlouvám,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Zavážením cihelny se zabývá Státní báňská správa České republiky. „Město s majitelem většiny pozemků v cihelně jednalo. On nám tvrdil, že městský pozemek nezaváží, což bylo v souladu s tím, jak jsme měli pozemek zaměřený i my. Uvidíme, k čemu dospěje báňský úřad. Město ale na jeho rozhodnutí čekat nebude. Chceme zavážení našeho pozemku zabránit. Chtěli jsme v lokalitě instalovat kameru, která by jej monitorovala. Zatím to však naráží na různé překážky,“ doplnil Němec.

Město loni v areálu vážanské cihelny koupilo od dvou majitelů pozemek o celkové výměře téměř 8000 metrů čtverečních a k tomu i dva menší o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních. Město je kupovalo proto, aby ochránilo obyvatele místní části Vážany a přilehlého sídliště Zachar před navážením nebezpečných látek do cihelny. Město Kroměříž bude díky nákupu pozemku vždy účastníkem řízení, která se povedou ohledně možného zavážení cihelny.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Lidé i vedení města se opakovaně postavili proti pokusům zavážet cihelnu látkami, které by mohly negativně působit na životní prostředí.

Sdílejte článek

Tisknout článek