Radnice pořádá veřejné projednání záměru stavby přístavu v Kroměříži

| 24.08.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice uspořádá v úterý 26. září v 16 hodin veřejné fórum k záměru Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) k vybudování přístavu v Kroměříži. Setkání se uskuteční v zasedací místnosti zastupitelstva ve třetím patře historické budovy radnice. „Vedení města záměr jako takový podporuje, ale budeme jednat s investorem o opatřeních zejména v oblasti dopravy. Je nezbytné, aby se k tomu mohli vyjádřit i občané, proto pořádáme veřejné projednání,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

ŘVC plánuje vybudování nové plavební komory u jezu Bělov na Zlínsku a s tím související propojení dvou v současné době oddělených splavných úseků stávající vodní cesty do jednoho funkčního celku. Pokud se záměr podaří realizovat, vodní cesta nazvaná Baťův kanál bude splavná až do Kroměříže. Ve městě samotném pak ŘVC chystá stavbu přístaviště na Erbenově nábřeží a rekreačního přístavu v lokalitě u letiště nedaleko soutoku Moravy s říčkou Kotojedkou. Kotvit by v něm mělo asi 80 plavidel.

Občané Kroměříže již měli možnost se k záměru vyjádřit na konci února, kdy Krajský úřad Zlínského kraje na radnici pořádal veřejné projednání, které bylo součástí procesu posouzení vlivů záměru na životní prostředí (EIA). Setkání si nenechalo ujít několik desítek občanů, kteří měli připomínky týkající se zejména dopravy a životního prostředí. Krajský úřad později vydal souhlasné stanovisko posouzení vlivů na životní prostředí EIA, investor tak může pokračovat v přípravě staveb.

„Ředitelství vodních cest ČR na základě veřejného projednání počítá s úpravami stávajícího dispozičního řešení přístavu a při této příležitosti požádalo město Kroměříž o písemné požadavky či připomínky, které budou projednané a následně případně zapracované do projektové dokumentace výše uvedené stavby,“ doplnil místostarosta Pavel Motyčka, který Kroměříž zastupuje ve Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.

Občané v únorové debatě například poukazovali na úzkou komunikaci mezi Trávnickými zahrádkami a Trávníkem či na nutnost přemostění vjezdu do přístavu. Zástupci ŘVC uvedli, že o přemostění lze při řešení „dalších stupňů dokumentace“ diskutovat. Dopravě v lokalitě by měla ulehčit i stezka pro pěší a cyklisty Kroměříž – Trávnické zahrádky, kterou připravuje město a která by měla navazovat na páteřní cyklostezku z Kvasic do Kroměříže.

Sdílejte článek

Tisknout článek