Odchyt divokých, toulavých a opuštěných koček má svá pravidla

| 04.08.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Také v Kroměříži se lidé setkávají s kočkami, které nemají domov ani majitele, nebo jsou očividně nemocné, případně zraněné. Aby tato zvířata nestrádala, ale ani neobtěžovala obyvatele města, je možné jejich odchycení a umístění v útulku. „Město má zákonnou povinnost se postarat o zatoulaná zvířata. Proto v současné době probíhá přestavba objektu skladu v lokalitě Čápka na kočičí útulek. Lidé by si však měli uvědomit, že ne všechny kočky, které volně pobíhají, nemají pána nebo domov a že pro jejich případný odchyt platí určitá pravidla,“ řekl místostarosta Karel Holík.

Kočka je přirozeně se toulající tvor, což znamená, že když se v určité lokalitě vyskytuje volně, nemusí být opuštěná nebo divoká. „Při nálezu nebo opakovaném vysledování kočky, která podle chování, věku a zjevných zdravotních problémů vypadá, že potřebuje pomoc člověka, je třeba kontaktovat Městskou policii Kroměříž na lince 156,“ uvedla Alena Kotasová z odboru životního prostředí. Strážníci městské policie posoudí, zda se opravdu jedná o opuštěné zvíře, které potřebuje pomoc člověka. V takovém případě je odchytí a umístí do útulku. Odchyt zvířete může provádět pouze osoba, která má povolení příslušné Krajské veterinární správy. Městský útulek zajistí potřebné náležitosti a vyšetření s umístěním zvířete související. „Pokud se původní majitel kočky nepřihlásí, bude po uplynutí zákonem stanovené lhůty nabídnuta k adopci. Divoká kočka, které kontakt s člověkem způsobuje stres, bude po ošetření, označení, vakcinaci a kastraci navrácena do své původní lokality,“ doplnila Kotasová.

V Kroměříži jsou v současné době odchycené kočky umisťovány do provizorních kotců schválených hygienou v prostoru městského psího útulku. Stálý útulek pro kočky město momentálně buduje v lokalitě Čápka, kde vzniká rekonstrukcí objektu, který stojí vedle psího útulku a který dosud sloužil jako skladiště. Uvnitř útulku najde zázemí a dočasný domov 55 koček, a to ve společném kotci nebo ve speciálních prostorech pro kočky s koťaty. Počítá se i s místem pro nemocné či problémové kočky. Venkovní výběh bude mít kapacitu 61 zvířat.

Důležité kontakty: 

Městská policie Kroměříž         telefon: 156

Městský útulek pro psy Čápka KM          telefon: +420 573 333 553, +420 722 984 753

                                                                e-mail: utulek.kromeriz@seznam.cz  

                                                                https://www.facebook.com/profile.php?id=100088153059568

Krajská veterinární správa

(v případě podezření na týrání zvířat) telefon: +420 573 339 453

Městský úřad Kroměříž         telefon: +420 573 321 322, +420 573 321 320

Sdílejte článek

Tisknout článek