Občanské a řidičské průkazy propadlé po 1. březnu lze nadále používat

| 23.03.2020 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Občanské průkazy a cestovní pasy, kterým skončila platnost po 1. březnu, a řidičské průkazy, jejichž platnost skončila během nouzového stavu, tedy od 12. března, lze po dobu trvání nouzového stavu nadále používat. „Občané nemají podle ministerstva vnitra povinnost tyto doklady odevzdat úřadům a mohou se jimi po dobu trvání nouzového stavu prokazovat,“ uvedla Ivana Bukovská, vedoucí odboru občansko-správních agend kroměřížské radnice.

V praxi to znamená, že lidé se na území České republiky mohou prokazovat i výše zmíněnými doklady. Je-li občan držitelem alespoň jednoho platného dokladu, občanského průkazu, cestovního pasu nebo řidičského průkazu, měl by ale prokázat svou totožnost některým z těchto stále platných dokladů. Lidé, kterým skončila platnost řidičského průkazu, mohou na území České republiky nadále řídit motorové vozidlo skupiny, pro kterou jim byl propadlý řidičský průkaz vydán.

„Po dobu trvání nouzového stavu tak držitel řidičského průkazu, jehož platnost skončila během nouzového stavu, není povinen odevzdat průkaz příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností,“ řekla Bukovská. Podle ní nebudou mít s občanským průkazem propadlým po 1. březnu 2020 potíže ani senioři, kteří si přijdou na poštu pro důchod. „S ohledem na stanovisko ministerstva vnitra je na takový občanský průkaz pohlíženo jako na platný a důchod by tak měl být vydán,“ uzavřela Bukovská.

Budovy Městského úřadu v Kroměříži jsou kvůli nebezpečí šíření nákazy koronaviru pro veřejnost uzavřené. V omezeném provozu je jen podatelna v ulici 1. máje, která je otevřená v pondělí a ve středu, vždy od 8 do 11 hodin. Lidé zde mohou osobně odevzdat písemnosti, jejichž doručení na úřad nesnese odklad. Mimo tuto dobu pro podání slouží na budově C nově zřízená poštovní schránka.

Sdílejte článek

Tisknout článek