Kroměřížská radnice se opět připojí k akci Vlajka pro Tibet

| 05.03.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Na budově radnice bude ve středu 10. března opět vyvěšena tibetská vlajka. Město se znovu připojí k akci Vlajka pro Tibet, kterou si lidé na celém světě připomenou 62. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a za uchování národní identity. Kroměříž se k této kampani přihlásila poprvé v roce 2015. „Ochranu lidských práv považujeme za velmi důležitou, proto rada města připojení k akci schválila,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města. V loňském roce už to bylo 844 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i školy, různé organizace i občané ČR a také řady zahraničních zemí.

Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou, zahynulo 80.000 Tibeťanů. Statisíce jich v následujících letech zemřely ve věznicích, pracovních táborech či na hladomor. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150.000. Téměř 160 Tibeťanů se v posledních třinácti letech na protest proti porušování lidských práv upálilo.

Sdílejte článek

Tisknout článek