Knihovna vydá česky i slovensky pověsti z okolí Ružomberku

| 03.07.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Knihovna Kroměřížska vydá pověsti z okolí slovenského města Ružomberok, které je partnerským městem Kroměříže. Kniha bude dvojjazyčná, vydaná v češtině i ve slovenštině. „Knihovna reaguje na potřeby škol, které publikaci využijí ve výuce. Slovensko je náš nejbližší soused, a to nejen díky příbuznosti jazyků. Považuji proto za vhodné, aby se i nejmladší generace se slovenštinou seznámila,“ poznamenala místostarostka Daniela Hebnarová.

Pověsti vyjdou v nákladu 500 kusů. „Ilustrace pro knihu vytvořily děti, které se v květnu zúčastnily autorského čtení spisovatelky Petry Nagyové, která v knihovně ružomberské pověsti dětem četla. Obrázky dětí budou do poloviny července vystaveny v Knihovně Kroměřížska, od srpna pak poputují do knihovny v Ružomberku,“ popsala ředitelka knihovny Šárka Kašpárková. Publikaci kromě zmíněných ilustrací doplní také pracovní listy.

Vydání pověstí je součástí společného projektu knihoven z Kroměříže a Ružomberku. Podíl kroměřížské knihovny na něm je zhruba 325.000 korun, z toho kolem 220.000 korun činí evropská dotace. Kromě vydání pověstí knihovna z těchto peněz pořídila nové výstavní panely a také letní čítárnu.

„Instalovali jsme ven nové stoly, lavičky a židle, kapacita je asi 50 míst. Ohlasy máme pozitivní. Lidé například s povděkem kvitují, že se ve venkovní čítárně mohou na rozdíl od vnitřních prostor knihovny spolu bavit. Čítárnu lze využít i na autorská čtení, výuku jazyků či na jiné akce pod širým nebem,“ doplnila Kašpárková.

V knihovně je nyní vidění výstava Sami proti všem, která připomíná činnost příslušníků Sboru národní bezpečnosti v době okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy v srpnových dnech roku 1968. Ve dnech 29. července až 11. srpna bude knihovna jako každé letní prázdniny uzavřena. „Lidé si na tyto dny budou moci půjčit až 30 knih. V době, kdy bude knihovna zavřená, budeme uklízet, měnit lina v kancelářích a budovat novou serverovnu,“ uzavřela Kašpárková.

Sdílejte článek

Tisknout článek