Radnice dokončuje projekt na úpravu Hanáckého náměstí

| 04.02.2008 |

Kroměříž – Kroměřížská radnice dělá další kroky k tomu, aby změnila vzhled nového Hanáckého náměstí. Tato plocha po mnoho desetiletí sloužila jako vojenské nástupiště v Žižkových kasárnách a veřejnosti byla uzavřena. Nyní, po odchodu armády, je náměstí významnou spojnicí městského centra se sídlištěm Zachar, ovšem svým vzhledem stále připomíná armádní minulost, což by chtěla radnice co nejdříve změnit. Právě nyní dokončuje projekt, s nímž se chce ucházet o finanční prostředky z evropských fondů a s jehož pomocí by se nevzhledná asfaltová plocha mohla změnit v plnohodnotné náměstí se zelení, dětskými koutky a vodními prvky.

„S projektem nazvaným Revitalizace prostoru bývalých kasáren se bude radnice ucházet o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Střední Morava, financovaného ze strukturálních fondů Evropské unie. Abychom se mohli o evropské finance ucházet, musíme projekt odevzdat do konce února. Ve hře jsou investice téměř za 60 milionů korun a v případě že uspějeme, můžeme z fondů Evropské unie získat 85 procent z této sumy," vysvětlila projektová manažerka kroměřížské radnice Pavlína Cveková. Součástí zaslaného materiálu budou i výsledky dotazníkového šetření, které právě teď v Kroměříži probíhá. Anketa určená všem občanům města obsahuje pět jednoduchých otázek týkajících se plánovaných funkcí náměstí, využití plochy, návštěvnosti této lokality apod. „Anketní lístky i schránky na odpovědi lidé najdou ve vestibulu radnice a v prostorách Knihovny Kroměřížska. Výsledek dotazníkového šetření bude použit jako podklad pro vyhodnocení stávajícího a budoucího stavu Hanáckého náměstí," doplnila Cveková.

Není to však poprvé, co radnice chce znát názor veřejnosti na budoucí podobu náměstí. Už samotný název navrhli samotní obyvatelé města. V loňském roce se také ve městě konalo veřejné jednání se zástupci radnice a přizvanými architekty o tom, jak by mělo Hanácké náměstí vypadat. Představa občanů byla v podstatě shodná s plány radnice. Náměstí by mělo být osázeno zelení s mlatovými cestičkami a lavičkami, měl by zde být dětský koutek, vodní prvky i místo pro drobné kulturní produkce. Vzhledem k blízkosti historického centra lidé počítají s tím, že zde bude i parkoviště pro osobní a autobusovou dopravu.

Sdílejte článek

Tisknout článek