Pětiboj prověřil fyzickou kondici hasičů

| 22.09.2006 |

Kroměříž - Až na samé dno svých sil si museli sáhnout hasiči, kteří bojovali o prvenství v 6. ročníku soutěže O putovní pohár ředitele Hasičského záchranného sboru (HZS) Zlínského kraje v hasičském pětiboji, která se konala ve čtvrtek 21. září na Velkém náměstí v Kroměříži. Sestava disciplín simulující úkony při každodenní práci hasičů byla zaměřena především na fyzické síly členů sboru a jejich umění poradit si i v těch nejtěžších situacích. I ti nejúspěšnější  soutěžící přiznali, že do cíle dorazili s vypětím všech sil.
„Kromě toho, že je soutěž výborným tréninkem, chceme tímto způsobem veřejnosti ukázat, s jakou námahou a v jakých situacích si musejí hasiči při výkonu své práce poradit. Disciplíny představují zatížení při skutečném zásahu. Odpovídající je i vybavení," vysvětlil ředitel územního odboru Kroměříž HZS Zlínského Kraje Vladimír Pitner. Tuto povinnou výbavu tvořil předepsaný oděv zahrnující ochrannou přilbu, těžké holeňové boty, zásahový kabát, pracovní rukavice, požárnický opasek a samozřejmě dýchací přístroj,  jehož používání je samo o sobě velmi náročné a vysilující.
A jaké disciplíny museli soutěžící z celé Moravy absolvovat? Jejich síly nejprve prověřil výstup a sestup po třicetimetrovém žebříku do koše, kde museli ručkováním vytáhnout dvojici smotaných hadic o váze dvaceti kilogramů. Dalšími úkoly bylo natažení připraveného vedení s proudnicí od rozdělovače na vzdálenost čtyřiceti metrů a překonání bariéry vysoké dva metry. Poté na soutěžící čekal tzv. hammer box, což je železná konstrukce o jejíž horní a dolní plochu museli šedesátkrát udeřit těžkým kladivem. Zdánlivě snadný úkol patří k těm nejvíce vysilujícím. Po překonání další překážky – bariéry s oknem -  bylo úkolem mužů přemístit 66 kilové kovové závaží v kolejnici do vzdálenosti půl druhého metru pomocí úderů palice. Ta sama o sobě vážila  téměř pět kilogramů. Závěr vysilující tratě simuloval transport bezvládné osoby na čtyřicet metrů, kterou představovala  figurína o hmotnosti 60 kg. Celou trať přitom museli soutěžící proběhnout v co nejkratším čase.
Vítězem turnaje se stal tým HZS Kraje Vysočina z Telče, jehož člen Milan Pařil byl s časem dvě a půl minuty nejlepší i v kategorii jednotlivců.

Sponzoři akce: Vondřejc, s.r.o. Zlín, Městský úřad Hulín, Helm Kroměříž, Gastroma, a.s. Strabenice, Trend nábytek, Jiří Karabec, Rychlov, Vítex CZ. a.s., Bystřice p.H., Uzeniny Pospíšil – Holešov,  Instal, s.r.o., Bystřice p.H., Trachea, s.r.o.,Holešov, MGM, a.s., Holešov, TON, a.s., Bystřice p.H., Bárta Miroslav-čerpací stanice PHM,Bystřice p.H., Kovonax, s.r.o.,Bystřice p.H., Čepro, a.s.,Loukov, Hostýnské papírny, s.r.o., Bystřice p.H., p.Bílek - výroba nábytku Rychlov, Net plasy, spol. s r.o.,Bystřice p.H., Elko Ep, s.r.o., Holešov-Všetuly, Pneuservis Jelšík, Těšnovice, Koryna Koryčany, Stavofloor s.r.o. Kroměříž.

Sdílejte článek

Tisknout článek