Kroměřížské dožínky: oslavte s námi sklizeň a konec léta

| 22.08.2014 |

Kultura

Pole jsou sklizena, úroda pod střechou a zemědělci mají po celoroční práci chvíli k oddechu a oslavě. Není divu, že pro ně byly dožínky odjakživa významným obdobím a čím lepší úrodu rok přinesl, tím veselejší dožínky mohly být. Obnovená dožínková tradice v Kroměříži lidem opět připomíná, jak významnou roli zemědělství na Hané hrálo, hraje a bezesporu bude hrát. Letošní Dožínky Zlínského kraje se konají po celou sobotu 23. srpna.

První zajímavé akce ale mohou návštěvníci vidět už v pátek. V tento den začíná dvoudenní jarmark lidových řemesel a v podvečer je od 18 hodin připraveno vystoupení slovenského Folklorního souboru Smrečany, kroměřížského Moravanu a maďarského folklorního souboru Salgótarján.

Samotný průběh sobotních dožínek zůstává věrný původním tradicím. Z Komenského náměstí v 10 hodin vyjde průvod krojovaných účastníků, kterých má být rekordní počet asi osmi set lidí. Průvod projde městem na Velké náměstí, kde se všechny soubory divákům a hostům krátce představí. Slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce hospodáři je naplánováno na 11. hodinu, následovat bude vyhodnocení Regionální potraviny Zlínského kraje a poté už bude centrum města patřit více než dvaceti folklorním souborům, které se postarají o odpolední program. Novinkou letošního roku je Dětská scéna na nádvoří Starého pivovaru, která kromě vystoupení dětských souborů nabídne i zábavný program motivovaný dožínkovými tradicemi se soutěžemi a hrami. Závěr dne bude od 19 hodin patřit galaprogramu, v němž se představí Martin Bies a Flamenco Clan, slovácký Verbuňk a Mužáci s cimbálovou muzikou Grajcár.

Za zmínku stojí také sobotní výstava slovenských lidových kroků v prostorách Arcibiskupského zámku a výstava zemědělské techniky na Výstavišti Floria, kde souběžně probíhá výstava Floria Léto a kam bude v sobotu odpoledne každou celou hodinu odjíždět z Milíčova náměstní kyvadlová doprava a vždy v půl se budou autobusy z výstaviště vracet zpět.

 

 

Sdílejte článek

Tisknout článek