Kroměříž se již poosmé připojí k Evropskému týdnu mobility

| 09.09.2009 |

Kroměříž - Stejně jako v minulých letech se i letos Kroměříž zapojí do celoevropské kampaně Evropský týden mobility (ETM), která začne 16. září Evropským dnem bez aut. V rámci ETM se město zavazuje k uspořádání bloku aktivit, které mají podpořit ekologičtější a bezpečnější způsoby přepravy.

„Kroměříž má s oběma kampaněmi velmi dobré zkušenosti,“ zdůvodnila rozhodnutí účasti města místostarosta Olga Sehnalová. Mezi letošními akcemi nebudou chybět již tradiční cyklojízda či pěší vycházka do okolí Kroměříže, Běh naděje nebo program Českého červeného kříže.

Evropský týden mobility letos začne ve středu 16. září Dnem bez aut. Český červený kříž naplánoval od 8. hodiny dopolední na dětském dopravním hřišti program pro žáky základních škol s ukázkami poskytování první pomoci. Na Velkém náměstní se téhož dne odpoledne, konkrétně od 13 do 15 hodin, představí Základní škola a mateřská škola speciální s programem pro děti nazvaným Život s handicapy. Ve stejném čase začne také Běh naděje, který organizuje TJ Sokol. „V sobotu 19. září se tak jako v minulých letech vydáme na tradiční cyklojízdou, letos po trase nové cyklostezky vedoucí z Kroměříže do Kvasic. Sraz je v 9 hodin na Velkém náměstí, kde bude možné zaregistrovat si jízdní kola městskou policií a nechat si je zkontrolovat odbornou firmou. Společný odjezd do Kvasic je naplánovaný na 9.30 hodin,“ přiblížila program cyklojízdy Jana Knapková, která má organizaci ETM na starosti. Tradičním bodem oslav je i nedělní vycházka do okolí města. Ta letošní se srazem ve 13 hodin na Velkém náměstí účastníky 20. září zavede do Ratají. Naplánovaná je prohlídka zdejšího kostela a následná exkurze v palírně v Popovicích. Kroměřížský ETM zakončí v pondělí 21. září beseda s redaktorem českého rozhlasu, cestovatelem a spisovatelem Vladimírem Krocem, která se uskuteční od 17 hodin v Klubu Starý pivovar.

Vedle akcí probíhajících v jednotlivých dnech město představí i některé dlouhodobé projekty, jako je například budování cyklostezky mezi Kroměříží a Kvasicemi. Město také bude pokračovat v osvětlování přechodů a rušení bariér. Právě rozšiřování bezbariérových prostor totiž patří k prioritám kroměřížského ETM.

Evropský týden mobility je osvětová kampaň iniciovaná Evropskou komisí. Každoročně se do něj zapojuje na 133 milionů lidí v asi 1300 evropských městech. V poslední letech však nabývá akce na popularitě i mimo starý kontinent, zájem hlásí města z Brazílie, Kanady, Japonska či Tchaj-wanu. Letos pořadatelé počítají s účastí více než 2000 měst.

Sdílejte článek

Tisknout článek