Kroměříž oslavuje dlouholeté partnerství s Nitrou

| 10.10.2008 |

Kroměříž – Rovných pětatřicet let letos uplynulo od uzavření oficiální partnerské smlouvy mezi městy Kroměříž a Nitra. Toto výročí si obě města v říjnu připomenou několika akcemi, které se stanou malou oslavou česko-slovenských vztahů. Kroměříž udržuje družební vztahy s pěti evropskými městy. Partnerství s Nitrou patří nejen k těm nejstarším, ale i k nejintenzivnějším.

V rámci měsíce české a slovenské vzájemnosti připravila kroměřížská radnice společně s partnerským městem Dny Nitry v Kroměříži. Začnou ve středu 15. října výstavou fotografií s emocionálním a poetickým nádechem nitranského výtvarníka Juraje Nováka, která nese název Dreamworks. Vernisáž začne v 16 hodin a uvádět ji bude herečka Divadla Andreje Bagára v Nitře Eva Pavlíková. Místem konání je Galerie Scéna Domu kultury v Kroměříži, kde výstava potrvá do 15. listopadu. Ve středu 15. října se od 19. hodiny v Domě kultury uskuteční ještě jedna mimořádná akce nazvaná Crazy Couture 2008. Jedná se o velkou módní show tvůrců z Nitry zahrnující nejen módní přehlídku, ale i vlasovou a vizážistickou show korunovanou bodypaintingem a kulturním programem. Role moderátorky se opět zhostí herečka Eva Pavlíková. Ve čtvrtek 16. října bude oslava partnerských vztahů s Nitrou věnována především dětem. Na programu je v Domě kultury od desíti hodin divadelní představení Zabudnutý čert. Aktéři Starého divadla v Nitre dětem sehrají známou pohádku o čertu Trepifajkslovi, na něhož v pekle zapomněli a kterého bába Plajznerka naučí pracovat a žít ve společnosti lidí.

Základy partnerství s Nitrou Kroměříž položila v roce 1973. Dnes má toto slovenské město 87 tisíc obyvatel a Kroměříž je jeho nejstarším družebním městem. Díky pravidelným kontaktům se obyvatelé Kroměříže seznamují s kulturou a životem v zemi sousedů, přičemž partnerství zdaleka neprobíhá jen na úrovni městských delegací, ale především v rovině veřejných aktivit a osobních setkání a přátelství. V kontaktu s Nitrou zájmové organizace, senioři, podnikatelský sektor a díky snadné komunikaci i mateřské, základní a střední školy.

Sdílejte článek

Tisknout článek