Zastupitelé Kroměříže ulevili seniorům od poplatků za psa

| 01.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Senioři v Kroměříži nebudou od příštího roku platit nic za prvního psa ve svém vlastnictví, kterého ve městě přihlásí. Vyplývá to ze změny vyhlášky o místních poplatcích, kterou přijali zastupitelé. Dosud lidé, kteří pobírají invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, jenž je jejich jediným zdrojem příjmu, a také poživatelé sirotčího důchodu, platí za svého prvního psa ročně 200 korun a za druhého a dalšího psa 300 korun. Poplatek 300 korun za druhého a dalšího psa se nemění..

Návrh předložili zastupitelé zvolení za opoziční ODS, nestraník Ivan Popelka a Blanka Šimůnková, která nedávno ODS opustila. „Pro seniory je držení psa jako společníka v mnoha případech motivujícím faktorem pro zlepšení a zpestření kvality života ve stáří. Pes jako společník je i motivujícím prvkem k pohybové aktivitě při venčení a komunikaci s okolním prostředím,“ uvedli zastupitelé v návrhu.

Přiklonila se k němu i městská rada a na čtvrtečním zasedání pro návrh hlasovalo 21 z dvaadvaceti přítomných zastupitelů. Podle starosty Jaroslava Němce je v Kroměříži přihlášeno asi 2500 psů, poplatky městu ročně přinesou přes 800.000 korun. „Osvobození se týká asi 1300 psů, výpadek z rozpočtu města činí zhruba 260.000 korun,“ popsal Němec.

Město podle něj navíc hradí pytlíky na psí exkrementy, které ročně přijdou na zhruba 160.000 korun. „I po započtení těchto nákladů a při výpadku poplatku za prvního psa seniorů v městském rozpočtu významné peníze z poplatků za psy zůstanou. Na druhou stranu je třeba říct, že ve městě je mnohem více psů, než je zmíněných 2500 přihlášených. Jsou ale registrováni jinde, třeba v okolních vesnicích,“ doplnil kroměřížský starosta.

Podle platné vyhlášky se v Kroměříži platí poplatek za psa staršího tří měsíců. Platí jej lidé s trvalým pobytem a firmy se sídlem v Kroměříži. Lidé žijící či firmy sídlící v domech se čtyřmi a více byty platí za prvního psa 800 a za druhého a dalšího 1200 korun, v domech se třemi a méně byty 400 korun za prvního a 600 korun za druhého a dalšího psa. Za prvního psa, jehož držitel má trvalý pobyt nebo sídlo v místních částech Bílany, Hradisko, Drahlov, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávník, Vážany a Zlámanka se platí ročně 200 a za druhého a dalšího psa 300 korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek