VaK vypsal odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele, který znečistil prameniště

| 08.03.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) vypsala odměnu 30.000 korun za poskytnutí informace, která povede k dopadení pachatele, jenž znečistil prameniště v Hulíně. „Máme velký zájem na tom, aby osoba, která se tohoto zavrženíhodného činu dopustila, byla dopadena,“ uvedl starosta Kroměříže a místopředseda představenstva VaK Jaroslav Němec.

Pracovníci VaK zjistili při pravidelné kontrole jímacího území Hulín minulý pátek, že byly uražené zámky na bráně plotu. Pachatel poté poškodil dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8, kam poté hadicí nalil velké množství olejovité látky.

„Vzhledem k tomu, že takové jednání mohlo mít velmi vážné následky spojené se zásobováním obyvatelstva i ostatních subjektů pitnou vodou (jedná se asi o 100.000 odběratelů), ale i s ohledem na nemalou majetkovou újmu, kterou pachatel způsobil naší společnosti, jsme se rozhodli požádat veřejnost o pomoc. Věříme, že pachatel, který takto ohrozil zdraví občanů, nezůstane nepotrestán,“ dodal předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Událost vyšetřuje policie. Dodávky pitné vody ohroženy nejsou, VaK je zajišťuje díky náhradnímu prameništi. O sanaci znečištěných vrtů a jímacího území Hulín se stará specializovaná firma. Vodárenská infrastruktura VaK čelila v posledních letech podobným útokům už dvakrát, staly se v Morkovicích a Tučapech.

Opravený přivaděč surové vody vedoucí z prameniště v Hulíně na úpravnu vody do Kroměříže otevřel VaK loni na konci září. Jedná se o klíčovou investici, díky které VaK může odběratelům minimálně na 50 let garantovat dostatečné množství vody pro zásobování celého okresu Kroměříž i městysu Nezamyslice a obce Srbce na Prostějovsku.

Sdílejte článek

Tisknout článek