V Kroměříži přibývá výjezdů strážníků kvůli zákazu kouření, problémem je rušení nočního klidu

| 13.06.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

V Kroměříži přibývá výjezdů městské policie kvůli zákazu kouření. Problémem je zejména rušení nočního klidu. „Lidé, kteří kouří venku před restauracemi či hospodami, se hlasitě baví. Veselo bylo o víkendu, kdy jsme těchto výjezdů měli asi deset,“ uvedl ředitel kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Při příjezdu strážníků často již bývá před nahlášenou restaurací prázdno. „Než přijela hlídka, lidé už byli vevnitř nebo se rozcházeli. Rušení nočního klidu se pak těžko dokazuje. V ostatních případech to strážníci řešili domluvou,“ doplnil Kubiš. Oznámení přicházejí z různých částí města, a to včetně historického centra. „Přes den je to ucházející, se stoupajícím časem a hladinou alkoholu u hostů problémy přibývají,“ dodal starosta Jaroslav Němec.
Podle něj nejsou potíže pouze s rušením nočního klidu. „Často si lidé stěžují, že jim hosté restaurací kouří pod okny a kouř jim jde do bytů. Před restauracemi také vznikají malé popelníky, když tam kuřáci odhazují nedopalky,“ popsal Němec. Tyto drobné nečistoty uklízí ve městě zaměstnanec Kroměřížských technických služeb. „Nestíhá a je otázka, jestli to bude třeba řešit přijetím dalšího člověka. Budeme jednat s provozovateli restaurací o tom, aby za úklid těchto prostor přijali sami odpovědnost tak, jako to funguje u některých restaurací, kde se uvnitř nekouřilo již před účinností zákona,“ doplnil starosta.
Městská policie zatím uložila kvůli zákazu kouření jednu pokutu. V neděli vyjela hlídka do jednoho baru, kde zákaznice podle servírky nechtěla zaplatit útratu. „Devětatřicetiletá žena se strážníky odmítala komunikovat, jen se smála a vulgárně vyjadřovala. Mimo to, že nebyla schopna zaplatit, si podle svědků v baru zapálila cigaretu,“ řekl Kubiš. Opilá žena byla převezena do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění, v krvi měla 3,45 promile alkoholu. Následující den jí městská policie vyměřila blokovou pokutu za porušení zákazu kouření.
Takzvaný protikuřácký zákon platí od 31. května. Zakazuje kouření v restauracích a hospodách, kuřáky vykazuje na zahrádky nebo ven před provozovny, kde hrozí riziko rušení nočního klidu. Norma má své odpůrce, podle kterých omezuje svobodu podnikání. Někteří provozovatelé restaurací mluví v souvislosti se zákonem o šikaně ze strany státu, jiní v tom vidí přínos, když například ušetří na nákladech za topení, časté malování provozoven či za obnovu propálených ubrusů. Města se zase obávají toho, zda zákon příliš nezatíží jejich strážníky.

Sdílejte článek

Tisknout článek