Týden zdraví letos upozorní také na nemoci tlustého střeva

| 20.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Zdravé město Místní agenda 21

Nemoci tlustého střeva budou jedním z témat letošního Týdne zdraví, který se v Kroměříži uskuteční od 7. do 14. října. Kampaň zaměřená na podporu zdravého životního stylu nabídne různá cvičení, ale i výstavu, přednášky či procházku. Rádi bychom podpořili občany v péči o jejich zdraví a připomněli jim, jak důležitá je zejména prevence vzniku závažných chorob a onemocnění, uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Týden zdraví začne v sobotu 7. října v 9:00 v Bezručově parku. „Spolu s kroměřížskou pobočkou Českého červeného kříže jsme si pro návštěvníky připravili ukázky první pomoci. Odborníci předvedou na modelech správný postup ošetření,“ popsala Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21. Akci v Bezručově parku oživí i výstava na stromech s názvem Příběh banánu. Pro děti budou připravené soutěže.

Akce zaměřená na prevenci nemocí tlustého střeva je plánována na úterý 10. října. Ve foyer Střední zdravotnické školy Kroměříž bude umístěný obří model tlustého střeva o rozměrech devět krát čtyři metry. „Návštěvníci se jím budou moci projít. Dozví se, jak vypadá tlusté střevo uvnitř a jaký je rozdíl mezi zdravou sliznicí a tkání, která je napadena například rakovinou,“ doplnila Velísková. Model bude k vidění od 10:00 do 18:00. Osvětový projekt Střevo Tour byl zahájen v únoru 2010. Maketou střeva provádí zkušení průvodci, kteří lidem poskytují informace a odpoví i na jejich otázky.

Během celého týdne jsou naplánována různá cvičení, na některá je třeba předchozí registrace. V pondělí a ve středu v 10:00 se v Podzámecké zahradě u vchodu od tržnice (za deště v zrcadlovém sále Domu kultury) sejdou maminky s miminky a malými dětmi, aby si užily speciální fitness program. O den později se v 9:00 v tělocvičně Střední zdravotnické školy koná netradiční tělocvik pro základní školy a v 18:30 v zrcadlovém sálu Domu kultury vytrvalostní silové cvičení, které je na programu i v pátek v 18:00.

Ve středu v 17:00 bude na zahradě fitcentra Contours Riegrovo náměstí fitness lekce nazvaná Muži versus ženy, ve čtvrtek v 16:00 v tělocvičně v bývalém posádkovém domě armády na Hanáckém náměstí ukázky cviků pánevního dna, které jsou jako jediná z aktivit Týdne zdraví zpoplatněné. Ostatní akce jsou zdarma. Týká se to i pátečního nordic walkingu v Podzámecké zahradě, pondělní přednášky Co dělá Evropský parlament pro lidi s postižením?, středeční přednášky na téma zdravé stravování ve stáří a procházky z Kroměříže do Záhlinic, která v sobotu 14. října v 9:00 Týden zdraví uzavře.

Kompletní program kampaně je na internetových stránkách www.mesto-kromeriz.cz. Kampaň Týden zdraví pořádá Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21 s partnery, finančně ji podpořila pojišťovna ministerstva vnitra.

Sdílejte článek

Tisknout článek