Stavbaři začnou ve Vodní ulici pracovat v pondělí 5. března

| 28.02.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Práce na opravě vodovodu a kanalizace ve Vodní ulici začnou v pondělí 5. března. „Předpověď počasí je konečně příznivá. V pondělí by mělo být několik stupňů nad nulou, což umožní zahájení stavby,“ uvedl místostarosta Marek Šindler. Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) chtěly stavbu zahájit 1. března, již několik dnů předtím se mělo pracovat v režimu havárie. Silný mráz ale stavbaře do akce nepustil, voda by zamrzala a praskaly by materiály.

V první etapě, která je plánovaná na letošní rok, čeká oprava úsek od obchodního domu Baťa až po křižovatku s ulicemi Dobrovského a Farní. Po VaK by od 1. května měla nastoupit plynárenská skupina innogy, která zde položí nové potrubí. „Posun zahájení opravy nebude mít vliv na dohodnutý termín dokončení. Jsme s plynaři domluveni, že nás na pár dnů pustí do ulice i v dobu, kdy budou pracovat oni,“ sdělil předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Na 1. července je pak plánováno zahájení opravy povrchu ulice, kterou obstará město. Hotovo by mělo být na začátku září. Po dohodě s památkáři zůstane zachován historický ráz ulice. „Po obou stranách budou chodníky z pásových žulových desek, silnice bude z žulových kostek. Chodníky budou širší na úkor komunikace. Věřím, že se ulice bude Kroměřížanům i turistům líbit,“ dodal starosta Jaroslav Němec. Město by první etapa prací měla odhadem stát šest milionů a druhá sedm milionů korun.

Radnice k rekonstrukci důležité ulice v historickém centru pořádala loni v listopadu a letos 14. února dvě veřejná fóra, kde zájemci mohli získat informace přímo od zástupců investorů. VaK po dobu své stavby navíc zřídí informační středisko v pronajatém domě vedle lékárny přímo ve Vodní ulici. Zbylá část ulice by se měla opravovat v roce 2019.

VaK bude ve Vodní ulici vyměňovat letité přípojky kanalizace k jednotlivým domům, samotné vedení kanalizace opravil už v roce 2005. Kompletní výměna ale čeká poruchový vodovodní řád včetně přípojek. Vak počítá s náklady asi 6,5 milionu korun na první etapu a kolem sedmi milionů korun na etapu plánovanou v roce 2019.

Ulice bude po dobu stavby průchozí, zajištěno bude zásobování obchodů i odvoz odpadů. Zemina z výkopů se bude z ulice odvážet většinou přes Velké náměstí pryč. Zpět do výkopů půjde kamenná drť. Obchody a nemovitosti, u nichž se bude aktuálně pracovat na přípojkách, zůstanou přístupné díky mostkům. Možné uzavírky by neměly přesáhnout dva dny. Obchodníci musejí počítat i s komplikacemi při zásobování, přijdou i o možnost záboru veřejného prostranství.

Sdílejte článek

Tisknout článek