Radnice zřídila poradenské místo pro občany na využití solární energie

| 19.07.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice zřídila pro občany poradenské místo na využití solárních systémů pro úsporu energií v rodinných domech. V kanceláři číslo 207 v prvním patře budovy B městského úřadu na Husově náměstí jim bude v níže uvedených termínech k dispozici odborník, který lidem zdarma navrhne možná řešení a seznámí je také s tím, jak mohou získat dotaci.

„Solární energie je zadarmo, je čistá, nemá žádné emise a je tak šetrná k životnímu prostředí. Vstupní náklady na pořízení systému se lidem při získání dotace vrátí podle typu zvoleného zařízení zhruba za pět až deset let,“ uvedl Jiří Vlk, který poradenství zajišťuje. Podle něj je na instalaci solárního systému nyní vhodná doba.

K dispozici jsou totiž dotace z programu Nová zelená úsporám, který podporuje také instalaci domácích fotovoltaických elektráren. Jedná se o program ministerstva životního prostředí, který administruje Státní fond životního prostředí. Program je zaměřený na úspory energie a na obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech. Zájemci mohou získat dotaci až 150 000 korun na jednu akci.

Podle Vlka byly nejstarší fotovoltaické systémy na domech v Kroměříži instalovány již zhruba před 30 lety. „Od té doby vznikla řada dalších instalací. Zájem se vždy odvíjí podle dotačních možností. Nyní je z tohoto pohledu situace příznivá. Prostor pro využití solární energie je ale v Kroměříži stále obrovský, systémy by se daly montovat na několik tisíc rodinných domů,“ popsal Vlk.

Podle místostarosty Pavla Motyčky, který je garantem této aktivity, by se v budoucnu mohly solární systémy instalovat také na městské budovy.

Poradce Jiří Vlk bude lidem k dispozici 31. července, 7. a 21. srpna, 4. a 18. září, 9. a 23. října, 6. a 20. listopadu a 4. a 11. prosince, a to vždy od 14:30 do 17:00.

Sdílejte článek

Tisknout článek