Radnice připravuje nová parkovací místa v ulicích Talichova, Vachova a Moravská

| 30.06.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice připravuje revitalizaci komunikací, chodníků a nová parkovací místa v ulicích Talichova, Vachova a Moravská. Na sídlišti se tak počet stání zvýší o 84, ze stávajících 94 na celkových 178. „Při přípravě akce jsme brali v úvahu připomínky občanů. Chceme jim prostředí v okolí jejich domovů co nejvíce zpříjemnit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací místa přibydou díky rozšíření komunikací v ulicích, ale také mezi patnácti bytovými domy s celkem 260 byty, jichž se investice dotkne. Záměr zahrnuje také doplnění chodníků tam, kde dosud nejsou a kde lidé chodili k domům po cestě. Na rohu ulice Moravská a Třasoňova také už nebudou vjíždět ke svému domu přes autobusovou zastávku, ale z druhé strany ulicí Vachova.

Investice zahrnuje i obnovu zeleně v lokalitě. Světla automobilů odcloní od bytů v přízemí živý plot. Některé stromy budou pokáceny, alergenní břízy, nemocné stromy nebo dřeviny, které zasahují do inženýrských sítí. Počítá se naopak s výsadbou nových keřů a stromů. Navržena jsou také nová kontejnerová stání pro odpady a odpočinkové plochy s lavičkami a herními prvky pro děti.

Radnice chce ještě letos dokončit dokumentaci pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení. Na začátku příštího roku by pak mohla vypsat výběrové řízení na zhotovitele. Město připravovalo také úpravy v nedaleké ulici Zeyerova, kde se ale majitelé bytových domů nakonec rozhodli, že lokalitu nechají beze změny.

V příštím roce by ale radnice chtěla zahájit stavbu parkovacího domu na pozemku u budovy bývalé okresní vojenské správy na rohu Havlíčkovy a Velehradské ulice. Počítá se zde asi se 150 parkovacími místy. Náklady se odhadem pohybují kolem 35 až 40 milionů korun. V budoucnu by mělo být postaveno i 50 až 60 míst na pozemku kolem bytového domu Děvín na sídlišti Zachar.

V Kroměříži je nyní zpoplatněno asi 750 parkovacích míst. Řidiči zde platí za parkování prostřednictvím automatů od roku 2004. „Poblíž centra i na sídlištích se ale parkuje obtížně, další odstavné plochy pro auta proto město potřebuje,“ dodal starosta. Zpoplatnění dalších parkovacích míst radnice v nejbližší době nechystá. O parkování se stará městská společnost Kroměřížské technické služby. Ročně na parkovném vybere kolem osmi milionů korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek