Radnice pořídí schodišťovou sedačku, aby usnadnila přístup na obřady starším lidem

| 04.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž pořídí schodišťovou sedačku, aby usnadnila starším lidem přístup do obřadní síně ve druhém nadzemním podlaží budovy radnice na Velkém náměstí číslo popisné 115. Jde o první krok k bezbariérovému zpřístupnění objektu, který ale nevyřeší pohodlný přístup pro všechny imobilní občany, neboť pro některé sedačka vhodná není. V budoucnu by ho měl zajistit výtah umístěný ze dvora radnice, uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Sedačka bude umístěna na levé straně schodiště, dráha bude uchycená na sloupky ukotvené do schodů. Sedačka bude zaparkovaná mimo schodiště, které tak bude kvůli její dráze užší asi jen o 15 centimetrů. Nové zařízení přijde téměř na 250 000 korun. Dodá ho výrobce schodišťových plošin pro imobilní občany, společnost Altech se sídlem v Bánově na Uherskohradišťsku. Sedačka by měla být v provozu nejpozději letos na podzim.

Bude mít opěradlo, dvě opěrky na ruce i bezpečnostní pás. Její nosnost bude 130 kilogramů, pohánět ji bude elektřina. Není přitom nutné, aby sedačka byla zapojena v síti, jedná se o zařízení na baterie, které se nabíjejí automaticky při parkování sedačky v zastávce. Zařízení lze ovládat bezdrátově ovladačem i přímo na něm pomocí joysticku.

„Je nám jasné, že sedačku bohužel nevyužijí všichni handicapovaní lidé. Ale chtěli jsme usnadnit přístup do obřadní síně alespoň některým z nich. Reagujeme tak na prosby svatebčanů, kteří chtějí sdílet svůj slavnostní okamžik i se svými příbuznými v letech, jež se sami po schodech do obřadní síně nedostanou. Každý rok kvůli tomu bývají asi dvě svatby ve vestibulu radnice, neboť snoubenci chtějí, aby jejich babičky a dědečkové při obřadu nechyběli,“ doplnil Motyčka.

Ilustrační foto: www.altech.cz

Sdílejte článek

Tisknout článek