Radnice bude v roce 2015 pokračovat v oddlužování města

| 05.01.2015 | Mgr. Pavel Zrna

Tiskové zprávy

Na svém posledním jednání v roce 2014 schválili ve čtvrtek 18. prosince kroměřížští zastupitelé rozpočet na rok 2015. Kroměřížská radnice bude hospodařit s přebytkem a bude pokračovat v oddlužování města. Rozpočet na rok 2015 počítá s příjmy 449 milionů 903 tisíc korun a s výdaji 446 milionů 506 tisíc korun.

„Rozpočet na rok 2015 sestavovalo ještě původní zastupitelstvo. V prvním roce našeho volebního období budeme muset dokončit již rozdělané a naplánované projekty a teprve potom začneme uplatňovat své vlastní náměty. Nový rok proto bude na investice spíše úsporný,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Upozornil také, že radnice bude pokračovat v dosavadním úsporném trendu. „Od maxima v roce 2007, kdy se dluh města vyšplhal na 250 milionů korun, se v minulých letech podařilo zadlužení razantně snížit a my přebíráme pomyslné kormidlo s dluhem 55 milionů korun. V roce 2015 jej snížíme o dalších 31 milionů korun,“ potvrdil starosta.
Městská pokladna se také bude muset obejít bez cca 15 milionů korun, což je očekávaný výpadek příjmů z loterií a výherních automatů. Už v roce 2011 město přijalo vyhlášku zakazující hrací automaty a hazardní hry na území města s účinností  od 1. ledna 2015.  I přes tento výpadek sestavil finanční odbor celkovou příjmovou stranu rozpočtu na předpokládané výši příjmového plnění roku 2014.
Výdajová strana rozpočtu je sestavena na základě podkladů jednotlivých odborů a příspěvkových organizací. „I při trendu stagnace běžných příjmů počítáme s mírným navýšením běžných výdajů, které jsou převážně spojeny s nárůstem položek služeb, zejména v souvislosti s realizovanými projekty města, které v sobě vždy generují další provozní náklady,“ vysvětlil vedoucí finančního odboru Radim Hlaváč.  Plánované investiční výdaje města podle něj reagují na rozpracované projekty, které přesahují rozpočtový rok 2014 a pokračují i v roce 2015. „I při navrhované výši asi 98 milionů korun se převážně jedná o tři velké akce spolufinancované ze získaných dotací (Revitalizace zeleně IPRM, rekultivace skládky Lutopecny, snížení energetické náročnosti radničních budov č. p. 533 a 534),“ dodal Radim Hlaváč.

Sdílejte článek

Tisknout článek