Práce ve Vodní ulici ztěžuje mráz, zahájení opravy se posunuje

| 19.02.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Práce ve Vodní ulici začnou kvůli mrazivému počasí později. Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) je chtěly zahájit kvůli havarijnímu stavu kanalizace v části ulice již dnes, o novém termínu by se mělo rozhodnout v pátek 23. února. „Je možné, že začneme hned v pátek. Uvidíme podle počasí. Při současných teplotách pracovat nelze, materiály by praskaly,“ uvedl předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Kanalizace v ulici místy prosakuje, proto měly být práce v režimu havárie zahájeny před plánovanou opravou vodovodu a kanalizace, která začne 1. března. V první etapě, která je plánovaná na letošní rok, čeká oprava úsek od obchodního domu Baťa až po křižovatku s ulicemi Dobrovského a Farní. Po VaK by od 1. května měla nastoupit plynárenská skupina innogy. Na 1. července je pak plánováno zahájení opravy povrchu ulice, kterou obstará město. Hotovo by mělo být na začátku září.

„Věříme, že nepřízeň počasí stavbu nezkomplikuje natolik, aby se zmíněné termíny posunuly,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Město k rekonstrukci důležité ulice v historickém centru pořádalo loni v listopadu a letos 14. února dvě veřejná fóra, kde zájemci mohli získat informace přímo od zástupců investorů. VaK po dobu své stavby navíc zřídí informační středisko v pronajatém domě vedle lékárny přímo ve Vodní ulici. Zbylá část ulice by se měla opravovat v roce 2019.

VaK bude ve Vodní ulici vyměňovat letité přípojky kanalizace k jednotlivým domům, samotné vedení kanalizace opravil už v roce 2005. Kompletní výměna ale čeká poruchový vodovodní řád včetně přípojek. Vak počítá s náklady asi 6,5 milionu korun na první etapu a kolem sedmi milionů korun na etapu plánovanou v roce 2019.

Ulice bude po dobu stavby průchozí, zajištěno bude zásobování obchodů i odvoz odpadů. Zemina z výkopů se bude z ulice odvážet většinou přes Velké náměstí pryč. Zpět do výkopů půjde kamenná drť. Obchody a nemovitosti, u nichž se bude aktuálně pracovat na přípojkách, zůstanou přístupné díky mostkům. Možné uzavírky by neměly přesáhnout dva dny. Obchodníci musejí počítat i s komplikacemi při zásobování, přijdou i o možnost záboru veřejného prostranství.

Poté, co plynaři položí nové potrubí, začne s opravou povrchu ulice město. Po dohodě s památkáři zůstane zachován historický ráz ulice. Po obou stranách tak budou chodníky z pásových žulových desek, komunikace bude z žulových kostek. Chodníky budou širší na úkor komunikace. Město by první etapa prací měla odhadem stát šest milionů a druhá sedm milionů korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek