Nové stroje ulehčí práci úředníkům odboru občansko-správních agend

| 04.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Úředníkům odboru občansko-správních agend ulehčí práci nové stroje. Město pořídí dvě obří rotační kartotéky s výsuvnými zásuvkami, které přijdou zhruba na 4,2 milionu korun. Instalovány by měly být koncem letošního nebo začátkem příštího roku, jakmile budou dokončeny stavební úpravy prostor určených pro jejich umístění.

„Rotomaty usnadní úředníkům dosud pracné vyhledávání a manipulaci s papírovými kartotékami, která je náročná časově i fyzicky. Věřím, že se tak urychlí i obsluha občanů, kteří si na odbor přijdou vyřídit své záležitosti,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Rotomaty dodá společnost Medis Info Security z Hlučína.

Rotační kartotéky budou vysoké 5,8 metru, široké přes tři metry a hluboké 1,3 metru. Jejich konstrukce umožňuje zvýšení i snížení výšky stroje, pokud by bylo nutné jej stěhovat. Rotomat váží téměř 5,5 tuny a má 44 pater, z nichž každé unese 100 kilogramů. Uvnitř stroje jsou výsuvné zásuvky, v každé je pět přihrádek. Rotačku lze ovládat manuálně i pomocí řídícího počítače.

„Rotomat maximálně využívá výšku prostoru a dokáže zvýšit úložnou kapacitu o více než 60 procent. Díky tomu je možné podstatně redukovat prostory nutné k uložení spisů. Rotomat také vyhledá v několika sekundách požadovaný spis a na stisknutí tlačítka jej dopraví do výdejního místa. Veškerá manipulace se spisy probíhá v optimální poloze obsluhy,“ popsala vedoucí odboru občansko-správních agend Ivana Bukovská.

V rotační kartotéce uložené dokumenty budou lépe chráněné proti vlivu okolního prostředí i proti nepovolanému přístupu. „Bezpečnost prostoru obsluhy rotomatu je zajištěna několika nezávislými systémy kontroly,“ dodala Bukovská. V současné době odbor žádosti o občanské průkazy a pasy ukládá v lístkovnicích – kovových kartotékách na ukládání dokumentů. „Šuplíky jsou již přeplněné a často je lze jen těžko otevřít a vkládat další dokumenty,“ doplnila Bukovská s tím, že některé nové žádosti se tak nyní archivují ve volně přístupných papírových krabicích.

Podle vedoucí navíc žádostí o nové doklady ještě přibude. „V příštím roce s novelou zákona o občanských průkazech lze očekávat zvýšený počet žádostí mimo skončení platnosti. Vyrábět se totiž budou jen občanské průkazy s elektronickým čipem. Výměna sice bude postupná, jak bude průkazům končit platnost, ale očekáváme, že po medializaci budou o nový občanský průkaz žádat i lidé, kterým aktuálně platnost jejich dokladu nekončí,“ uzavřela Bukovská.

Sdílejte článek

Tisknout článek