Nechte si označit kolo syntetickou DNA

| 30.07.2015 | Mgr. Vojtěch Navrátil

Tiskové zprávy Zdravé město Cyklodoprava

Za rok 2013 ukradli zloději v České republice 9 682 jízdních kol. I proto kroměřížská městská policie jako jedna z prvních v zemi začala s jejich forenzním značením pomocí syntetické DNA. Co si pod tímto pro laika ne zrovna srozumitelným výrazem představit?

Kolo je na několika místech označeno mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem pouhým okem neviditelnými a zjistit se dá pouze za pomoci UV světla. Zároveň je kolo zaregistrováno (včetně fotografie) do místní ale i do celostátní databáze výrobce forenzního značení.

Evidence jízdních kol pomocí syntetické DNA, kterou nabízí i kroměřížská městská policie, je jednou z možností, jak předcházet problémům s krádežemi. A pokud už se stane, že cyklista o své kolo přijde, dává toto označení možnost identifikace v případě nalezení.

Do evidence mohou občané zaregistrovat své jízdní kolo každé pondělí v prostorách Městské policie Kroměříž (Velké náměstí 33) od 14 do 16.30 hodin u paní Leony Novákové. S sebou je třeba vzít vedle kola i občanský průkaz, doklad o koupi a servisní knížku.

V Kroměříži zaeviduje své kolo každý měsíc průměrně 15 cyklistů. Jedním z nich byl v červenci i místostarosta Pavel Motyčka. „Vnímám to jako vhodný nástroj prevence pro snížení počtu krádeží kol a doporučuji to všem cyklistům, kteří mají své kolo rádi. Po tom, co jsem se seznámil s tímto projektem, se jako krajský zastupitel pokusím, aby jej podpořilo i vedení kraje,“ sdělil Motyčka.

Sdílejte článek

Tisknout článek