Lennonovu uličku v centru Kroměříže čeká oprava

| 01.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice chystá rekonstrukci Lennonovy uličky v centru města. Stavbaři opraví chodník v sedmačtyřicet metrů dlouhé spojnici Velkého náměstí a ulice Ztracená. „Lennonova ulička je hojně využívaná obyvateli města a vyhledávají ji také návštěvníci Kroměříže. Je momentálně v neutěšeném stavu, což chceme změnit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Práce by měly začít v září a hotovo by mělo být do konce listopadu letošního roku. „Stavba řeší opravu chodníku v ulici Lennonova od brány v podloubí na Velkém náměstí po napojení na komunikaci v ulici Ztracená,“ popsal Miloslav Gerla z odboru správy majetku města a služeb. Stávající šířka chodníku, který vyplňuje celou proluku mezi budovami, zůstane podle něj zachována.

„Z uličky ale zmizí vyrovnávací stupně, které pocházejí z 80. let minulého století. Nově je navrženo bezbariérové řešení vhodné i pro zdravotně postižené a handicapované občany,“ doplnil místostarosta Marek Šindler. Stávající betonová dlažba bude nahrazena žulovou dlažbou. Náklady by se podle vedoucího odboru správy majetku města a služeb Lamberta Hanzala měly pohybovat kolem 600.000 korun.

Lennonova ulička byla oficiálně pojmenována v roce 1993, nese jméno zpěváka slavné skupiny Beatles Johna Lennona. „V současnosti je jedinou upomínkou na středověký vzhled městských čtvrtí. Pochází snad ze 13. století. Spojovala náměstí se severovýchodním opevněním, později náměstí se Ztracenou ulicí. Ve středověku mohla sloužit i jako protipožární ulička, díky které se požár mezi domy rychle nešířil,“ uvedla ředitelka Státního okresního archivu Kroměříž Jitka Zezulová.

Sdílejte článek

Tisknout článek