Kroměřížská radnice připravuje revitalizaci náměstí Míru

| 01.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice připravuje revitalizaci náměstí Míru, kde jsou nevyužité prostory i přestárlá zeleň. Chceme ho upravit na reprezentativní prostor s výrazným zastoupením zeleně a místy pro krátkodobý odpočinek, uvedl starosta Jaroslav Němec. Odhadované náklady se pohybují kolem 11 milionů korun, akce by měla být realizována během příštího roku.

Vizualizace budoucí podoby náměstí Míru.

Navrhovaná koncepce počítá s centrální alejí kulovitých javorů a kvetoucích záhonů podél cest. „Vychází ze středového kruhového objezdu, budoucí alej tak vytvoří výrazný kompoziční prvek, který vedle prostorové funkce vytváří odclonění od rušné dopravy,“ popsala vedoucí radničního odboru rozvoje města Soňa Mertová.

Před justiční školou se počítá se zpevněným prostorem s pergolou a kvetoucí alejí podél chodníku. Z pergoly by měla tryskat voda, což v létě oživí rozpálené území a také zaleje rostliny, které budou konstrukci obepínat. Místo doplní trávník s úzkými chodníčky, živými stěnami a kvetoucími záhony. „Živé stěny zároveň vytvoří zákoutí s lavičkami zdánlivě oddělené od rušné křižovatky,“ dodala Mertová s tím, že přirozenou součástí kompozice bude stávající památník osvobození.

Záměr zahrnuje i opravu parkoviště před poliklinikou, které plynule naváže na asfaltovou komunikaci. Ve volném prostoru směrem ke kruhovému objezdu se počítá s lavičkami, vodním prvkem a další zelení. „Odpočinkový prostor bude přístupný hlavním nástupem od polikliniky a dvěma menšími přístupy mezi parkovacími stáními. Nově bude propojen i chodníkem od Květné zahrady z ulice Generála Svobody,“ popsala Mertová.

V travnatých plochách náměstí jsou navrženy také jednotlivé stromy i skupina vzrostlých stromů, které mají vytvořit příjemnější parkový charakter celého území. Oba hlavní prostory budou navíc nasvíceny zemními svítidly tak, aby kompozice náměstí Míru vyzněla také v nočních hodinách. Doplněny budou kromě laviček také stojany na kola a odpadkové koše.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek