Kroměřížská radnice hledá školáky a předškoláky, informace nemá o dvanácti dětech

| 20.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice zjišťovala informace o 80 dětech, které jejich rodiče ve městě nepřihlásili do posledního ročníku mateřské (48 dětí) či do prvního ročníku základní školy (32 dětí), případně nesdělili, že jejich ratolest bude chodit jinam. Povinnou docházku mají od letoška i pětileté děti. Pokud je rodiče do školky nepřihlásí, hrozí jim až pětitisícová pokuta. Město nyní eviduje 12 dětí, o kterých nemá žádné informace, řekl vedoucí radničního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Pánek. Čtyři z nich jsou předškoláci, prvňáčků je osm.

Pátrání po dětech je náročné. Podle Pánka pracovníci odboru nejprve rodiče obeslali dopisem. „Většina z nich reagovala a uvedla, že děti byly přihlášeny do mateřské či základní školy jinde, v jiném městě či obci v tuzemsku nebo i v zahraničí,“ uvedl Pánek. Někteří rodiče ale na výzvu nereagovali. Vedoucí odboru tak objel všechna trvalá bydliště, na kterých jsou děti hlášeny, a snažil se získat potřebné informace například od sousedů.

„Některé děti se takto podařilo dohledat, u jiných pomohly například také informace získané od prarodičů i na sociálních sítích – Facebooku či Twitteru. Děti se nám tak podařilo dohledat až v Peru, Dubaji, Německu či v Anglii,“ dodal Pánek. Pátrání komplikoval fakt, že někteří lidé se nezdržují na adrese trvalého bydliště. Jindy ho zase ztěžovalo to, že dítě bydlí s matkou, která má již jiné příjmení a žije s novým partnerem, který není otcem hledaného dítěte.

„Na začátku školního roku jsme obeslali školy v našem obvodu obce s rozšířenou působností s dotazem na děti, o kterých jsme neměli informace. Čtyři další děti se takto podařilo dohledat. Ze zbývajících má většina jako trvalé bydliště nahlášenou radnici, což pátrání velmi komplikuje,“ doplnil Pánek.

S rodiči dětí, o jejichž předškolní či školní docházce nemá radnice informace, by podle něj mělo být zahájeno správní řízení. „Za přestupek, kdy zákonný zástupce nepřihlásil dítě k zápisu do základní školy či do předškolního vzdělávání, hrozí pokuta až 5000 korun,“ dodal vedoucí.

Do šesti základních škol zřizovaných městem v Kroměříži letos nastoupilo 2829 žáků, do devíti mateřských škol 988 dětí. Do lavic základní školy v první den nového školního roku 2017/2018 usedlo poprvé 341 dětí. V minulém školním roce kroměřížské základní školy navštěvovalo 2741 žáků, mateřské školy 996 dětí a prvňáčků před rokem nastoupilo 363.

Kapacita škol a školek zřizovaných městem je nyní dostatečná. „Bez problémů pokrýváme i populačně silnější ročníky. Mateřská škola Mánesova má momentálně volnou celou jednu třídu, v dalších školkách ve městě je volných míst osm. Dostatek volných míst je i v kroměřížských základních školách,“ doplnil místostarosta Pavel Motyčka, který má školství ve své kompetenci.

Sdílejte článek

Tisknout článek