Kroměříž uctí památku obětí bitvy první světové války u Zborova

| 28.06.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž uctí památku obětí bitvy první světové války u Zborova. Zapojí se do akce nazvané Svíčky za padlé, která se uskuteční v neděli 2. července v den stého výročí bitvy, jež měla velký význam pro vývoj československých legií v Rusku. Památku padlých vojáků uctí zástupci Československé obce legionářské, Sokolové i město Kroměříž. „Neměli bychom zapomínat na hrdiny, kteří bojovali a mnozí z nich i padli za naši svobodu,“ uvedl starosta Jaroslav Němec, který na akci zastoupí vedení radnice.

Bitva u Zborova byla pro naše legie zlomová. Nečekaně úspěšná operace Československé střelecké brigády u Zborova se setkala s uznáním ruského vrchního velení i vlády a zásadně změnila jejich dosavadní váhavý postoj k utváření nových československých jednotek. V bitvě u Zborova proti sobě stáli vojáci československého národa – jedni již ve své vlastní jednotce, druzí ještě v řadách rakousko-uherské armády. „Po sto letech od první světové války na ni nemůžeme nahlížet černobíle a hanebně zapomínat na padlé obou válčících stran,“ mínil předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

Akce Svíčky za padlé tak připomene zemřelé a nezvěstné legionáře československé brigády a také padlé české vojáky rakousko-uherských pluků. Za každého z nich bude v jeden čas, v neděli v 18:00, zapálena svíčka v jeho rodném či domovském městě. Československá obec legionářská oslovila zastupitele měst a obcí, ve kterých se oběti bitvy narodily, nebo zde žily. V seznamu obětí je i rodák z Kroměříže Viktor Bosák, jenž byl po bitvě u Zborova veden jako nezvěstný. Pietní akt se v Kroměříži uskuteční u sochy Tomáše Garrigue Masaryka před budovou Justiční akademie na Masarykově náměstí.

Seznamy ztrát Československé střelecké brigády z bitvy u Zborova se různí a počet obětí tak není přesně znám. Započítáni jsou do něj i zemřelí na následky bojů a dělostřeleckých přepadů ještě před samotným 2. červencem. Uvádí se, že brigáda měla na frontě u Zborova 173 padlých v boji, 29 zemřelých na následky zranění a 32 nezvěstných. Jména těchto 234 legionářů jsou známá. Na straně rakousko-uherské armády se uvádí celkem 140 padlých vojáků českého původu.

Sdílejte článek

Tisknout článek