Kroměříž obnoví a doplní zeleň v ulicích Kollárova a Nerudova

| 15.09.2017 | Jan Vondrášek

Kroměřížská radnice chystá obnovu a doplnění zeleně v ulicích Kollárova a Nerudova. Záměr zahrnuje kácení 58 stromů a odstranění keřů a vysazení celkem 116 nových stromů a 274 keřů. Důvodem odstranění stávající zeleně je její zhoršený stav, který je přitom u některých stromů až havarijní, uvedl starosta Jaroslav Němec.

Některé stromy podle něj sice vypadají na první pohled dobře, ale mnohé jsou napadené chorobami a škůdci a v budoucnu by tak mohly být bezpečnostním rizikem. V Nerudově ulici se budou kácet dva jehličnany, v Kollárově se počítá s odstraněním 56 javorů jasanolistých. „V Nerudově ulici bude nově vysazeno sedm listnatých stromů, půjde o svitel latnatý. V Kollárově ulici vysadíme 109 listnatých stromů, počítá se s jasany a okrasnými hrušněmi,“ popsal Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň.

Zeleň v Nerudově ulici doplní 172 a v Kollárově 102 kusů keřů, v obou ulicích se počítá také s květinami v záhonech a s nově založeným trávníkem. Předpokládané náklady na obnovu zeleně v obou zmíněných ulicích se pohybují kolem 1,6 milionu korun, 60 procent z této částky by město mohlo získat z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí.

Pokud se podaří dotaci získat, kácet by se mohlo už na začátku příštího roku. Nové stromy by pak mohly být vysazeny už na podzim roku 2018.