Kroměříž navštívila delegace z ruského Buzuluku, uctila památku Ludvíka Svobody

| 15.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž navštívila delegace z ruského Buzuluku. Představitele města a válečné veterány přijal starosta Jaroslav Němec. Společně pak uctili památku generála Ludvíka Svobody, který za druhé světové války v Sovětském svazu zorganizoval československou jednotku, 1. Československý armádní sbor. Vyznamenal se například v boji u Sokolova, při osvobozování Kyjeva a dalších měst i při Karpatsko-dukelské operaci.

„Byli přijati na radnici, prohlédli si na hřbitově pomník Ludvíka Svobody, jeho dům a zastavili se i na gymnáziu u pamětní desky obětem druhé světové války, hlavně syna Ludvíka Svobody Miroslava (byl zavražděn v koncentračním táboře Mauthausen). Byli mile překvapeni tím, že i u nás hodně vzpomínáme na Ludvíka Svobodu, jehož jméno obě města spojuje,“ uvedl Němec.

Ludvík Svoboda se narodil 25. listopadu 1895 v Hroznatíně. Do Kroměříže se dostal v roce 1920, město bylo sídlem jeho pluku. Potkal se zde také se svou budoucí ženou. V Kroměříži si Svobodovi postavili také dům, je na něm umístěna pamětní deska. Kromě úspěšné vojenské kariéry byl Svoboda i politikem. Po válce byl ministrem obrany, v roce 1948 vstoupil do KSČ. V letech 1968 až 1975 byl prezidentem Československa. Svoboda zemřel 20. září 1979 v Praze, pohřben je v Kroměříži.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek