Kroměříž jedná se Skašticemi o výměně katastrů, nechce hernu v Kaplanově ulici

| 22.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž jedná s obcí Skaštice o výměně katastrů tak, aby se průmyslová a obchodní zóna v Kaplanově ulici stala celá součástí Kroměříže. Nyní její část patří do katastru Skaštic, které v lokalitě povolily hernu. Kroměříž přitom hazard ve městě zakázala vyhláškou z roku 2012, podle které všechny výherní automaty a podobná zařízení z města zmizely od ledna 2015.

Ilustrační foto

„Nelíbí se nám to, hernu rozhodně na okraji města nechceme,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Radní proto pověřili místostarostu Pavla Motyčku, aby jednal s představiteli obce Skaštice o tom, aby herna nevznikla. „Budeme usilovat o to, aby do katastrálního území Kroměříž byly zahrnuty všechny budovy a pozemky nacházející se v bezprostřední blízkosti ulice Kaplanova,“ popsal Motyčka, který patřil k iniciátorům vyhlášky proti hazardu v Kroměříži.

Starosta Skaštic Richard Novák uvedl, že by se narovnání katastrů nebránil. „Bojím se ale, že výměna pozemků nebude jednoduchá,“ uvedl. Zastupitelé Skaštic schválili zřízení herny v červnu, zastupitelé Kroměříže to ovlivnit nijak nemohli. Podle Nováka obec očekává roční příjem z hazardu asi dva miliony korun. „Hospodaříme s pětimilionovým rozpočtem, byla by to pro nás velká pomoc,“ dodal Novák.

V sedmičlenném zastupitelstvu mají Skaštice čtyři zástupce zvolené za KDU-ČSL a tři nezávislé. Lidovec Novák řekl, že rozhodování o povolení herny nebylo jednoduché. „KDU-ČSL hazard nepodporuje, hodně dlouho jsem zvažoval, zda pro to zvednu ruku. Rozhodující byla možnost získat peníze do rozpočtu i to, že herna bude mimo obytnou zástavbu i školy,“ dodal Novák.

Herna umístěná nedaleko sjezdu z dálnice D1 by byla vzdálená od obce asi čtyři kilometry. Podle Nováka je lokalita územním plánem vymezena jako průmyslová zóna. „O povolení herny bude rozhodovat stavební úřad v Kroměříži. Podle mých informací je herna v rozporu s územním plánem Skaštic,“ dodal Motyčka, který je stejně jako skaštický starosta členem KDU-ČSL.

Pokud by stavební úřad hernu kvůli rozporu s platným územním plánem Skaštic nepovolil, obec by musela požádat o změnu územního plánu. „Máme změnu aktuálně rozpracovanou a nevím, jak bychom firmě, která chce hernu zřídit, odpověděli. Územní plán je ve Skašticích zvykem měnit jednou za čtyři roky,“ uzavřel Novák.

Sdílejte článek

Tisknout článek