Kroměříž je Fairtradovým městem

| 22.04.2015 |

Tiskové zprávy Fairtrade Zdravé město

Město Kroměříž jako deváté v ČR získalo titul Fairtradové město a stalo se po Vsetíně již druhým městem s tímto titulem ve Zlínském kraji. Zároveň se tak připojilo k více než 1 600 městům po celém světě, která fair trade podporují.

Město splnilo všech pět mezinárodních kritérií pro udělení titulu, mezi která patří oficiální podpora fair trade ze strany města, dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, podpora fair trade místními občany a institucemi, vytvoření řídicí skupiny, která kampaň koordinuje, a aktivní spolupráce s médii v této oblasti. 

22. dubna 2015 ocenění převzal místostarosta Kroměříže PhDr. Pavel Motyčka, Ph.D., a uvedl:

„To, že jsme se stali fairtradovým městem pro mě představuje dlouhou cestu, která k sobě přivedla lidi, kteří chtějí v našem městě rozvinout jeden z účinných způsobů pomoci chudým lidem v zemích globálního Jihu. Těším se na další práci a spolupracovníky při rozvoji myšlenek pomoci druhým. Určitě jen u fair trade nezůstaneme.“

Titul Fairtradové město předali Kroměříži Markéta Vinkelhoferová, členka rady Fairtade Česko a Slovensko, a Stanislav Komínek z NaZemi, koordinátor kampaně Fairtradová města, který městu pogratuloval: 

„Gratuluji Kroměříži, protože titul není jen pouhou formalitou. Jde o mezinárodní ocenění udělující se po celém světě městům, která se hlásí ke globální odpovědnosti. Městům, v nichž žijí lidé aktivně se zajímající o problematiku pracovních podmínek zemí globálního Jihu. „A konkrétně v Kroměříži je to široké spektrum aktérů veřejného života, studenti, politici, učitelé, obchodníci, ředitelé příspěvkových organizací.“

„Naším společným cílem je změnit nedůstojné podmínky pěstitelů, zaměstnanců a řemeslníků z těchto oblastí a dát jim možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.“ 

Převzetí titulu se konalo na Mezinárodní den Země. Město tak oslavilo obě události řadou doprovodných aktivit, mezi nimiž bylo pečení koláčů z fairtradových surovin. 

Do podpory fair trade se zapojují již dvě kroměřížské školy, vedle Arcibiskupského gymnázia je to i Střední škola hotelová a služeb. 

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek