Kroměříž hostí výstavu Města s dobrou adresou

| 09.06.2015 |

Tiskové zprávy Zdravé město Cyklodoprava

V pondělí 8. června 2015 přivítalo město Kroměříž dvě výstavy pod souhrnným názvem Města s dobrou adresou, které do Kroměříže přivezla Asociace cykloměst.

Jedná se o putovní výstavní akci, která upozorňuje na problematiku mobility ve městech. Během letošního roku navštíví několik českých měst a právě Kroměříž se v těchto dnech stává jednou z jejích prvních zastávek.

První, venkovní část výstavy, se jmenuje Copenhagen Solutions (Kodaňská řešení) a k vidění je na pěti oboustranných velkoplošných panelech na Velkém náměstí u radnice. „Výstava ukazuje nový úhel pohledu při nazírání na pohyb ve městech,“ sdělil kroměřížský cyklokoordinátor Viliam Staněk. Nejde totiž jen o samotné dopravní prostředky, ale o příjemný a zdravý život obyvatel ve městě, k němuž nezbytně patří i fyzická aktivita a pohyb. „Rozsáhlé parkovací plochy v jádrech měst ani u obchodních center na okrajích k tomu moc nepřispívají, na což bychom touto cestou rádi upozornili“, uzavřel Staněk.

V Knihovně Kroměřížska se koná výstava Dobré město (The Good City), která tematicky navazuje na předchozí část. Týká se zejména územního plánování, koncepcí ulic, jejich designu či otázky bezpečnosti dětí. V rámci výstavy také každý čtenář spolu s vypůjčenými knihami obdrží i nálepky, které má možnost umístit na instalovanou mapu města a touto formou upozornit na nevyhovující dopravní situaci, například absenci přechodu pro chodce, chybějící cyklostezku nebo nevyhovující chodník. 

Výstupy z těchto aktivit se stanou podkladem pro veřejnou besedu, která se uskuteční v úterý 16. června 2015 v 18:00 hod. v Knihovně Kroměřížska. „Určitě bude zajímavé sledovat výsledky této aktivity pro čtenáře v kontextu tvorby nového územního plánu, který město připravuje,“ komentoval aktivitu místostarosta Pavel Motyčka.

Na tiskové konferenci k této příležitosti představili zástupci města i další opatření na podporu pěších a cyklistů. Po schválení Radou města bude umožněn průjezd cyklistů pěší zónou ulicí Vodní od Velkého náměstí po Vejvanovského ulici v protisměru. Město také připravuje prodloužení sdílené stezky pro pěší a cyklisty na ulici Obvodové – od stávajícího konce u zimního stadionu nově až k plaveckému bazénu.

Výstava Města s dobrou adresou bude v Kroměříži umístěna minimálně do 18. června 2015, město však aktuálně jedná s cyklistickou asociací o možném prodloužení výstavního termínu.

Sdílejte článek

Tisknout článek