Kroměříž chce snížit dluhy na nájemném v městských bytech

| 08.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž chce snížit dluhy na nájemném v městských bytech, které má ve výpůjčce městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Dluhy aktuálně činí zhruba 3,37 milionu korun, v prodlevě s placením je momentálně 122 lidí. Radní proto na svém čtvrtečním zasedání uložili jednateli KTS Petru Sedláčkovi, aby vymáhání dlužných částek řešil.

„Mnozí dlužníci se ještě chlubí tím, že neplatí. Přes tlak od vedení města se s tím nic neděje a dluhy rostou. Když někteří lidé vidí, že jeden neplatí a z bytu nevyletí, neplatí také,“ upozornil místostarosta Pavel Motyčka. „Musím se přiznat, že dosavadní postup KTS se mi nelíbil. Proto jsme přistoupili k razantnějším krokům a budeme vymáhat dlužné částky soudní cestou,“ dodal starosta Jaroslav Němec.

Některé dluhy se pohybují v řádu několika tisíců korun, jedenáct nájemníků ale dluží více než 100.000 korun. Rekordmanem je pak muž, jehož závazek na nájemném v městském bytě činil ke konci srpna téměř 180.000 korun. Mezi dlužníky je ale také osm lidí, kteří již zemřeli, a vypořádání nájmu i dlužného nájemného je předmětem dědického řízení.

Podle jednatele KTS Sedláčka dostanou dlužníci předžalobní výzvu k úhradě dluhu. Kdo dluh splatí nebo podepíše uznání závazku, bude mít ještě šanci vyhnout se žalobě. Některým žadatelům KTS může povolit dohodu o splátkách. Kdo závazek neuzná nebo po jeho uznání nezaplatí dohodnutou splátku, bude ze strany KTS čelit žalobě. Soud pak na dlužníka může nařídit exekuci, město se u chronických dlužníků bude domáhat i vyklizení bytu.

Kroměříž má momentálně 510 bytů. Část z nich je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a invalidní důchodce či pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, další jsou vedeny jako městské byty. Do tohoto fondu nejsou započítány byty v domovech pro seniory, o které se stará příspěvková organizace města Sociální služby města Kroměříže.

Sdílejte článek

Tisknout článek