Kroměříž chce mít v domě na Hanáckém náměstí chráněnou dílnu a nízkoprahové centrum

| 01.09.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice chce mít v domě na Hanáckém náměstí v lokalitě někdejších Žižkových kasáren chráněnou dílnu a nízkoprahové centrum. Město nyní vybírá dodavatele projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a pro realizaci stavby, uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

„Na chráněnou dílnu a nízkoprahové centrum je vypsán dotační titul. Jeho získání by mohlo být počátečním impulsem pro oživení chátrajícího objektu,“ dodal Motyčka. Pokud město dotaci získá, práce by mohly být zahájeny už v příštím roce.

Před opravou prvního nadzemního podlaží, kde by oba provozy měly být umístěny, je potřeba upravit i část střechy, do které zatéká. Nutná bude i investice do přípojek a rozvodů, vyřešit se musí také vytápění budovy, kde se dříve topilo na tuhá paliva.

Nízkoprahové centrum by mělo mít s ohledem na klienty samostatný vstup oddělený od ostatních provozů. V severovýchodní části přízemí by tak měla být vstupní recepce, dvě klubovny pro klienty, jedna i s kuchyňkou, kancelář pracovníků centra a sociální zařízení. „V budoucnu se počítá s rozšířením nízkoprahového centra i do patra objektu tak, aby vznikl prostor odpovídající potřebám centra,“ dodal Motyčka.

Sociálně terapeutická dílna bude zajišťována formou kavárny Hanáček s obchodem s drobnými výrobky vytvořenými klienty sociálně terapeutických dílen Hanáček, které v Kroměříži začnou fungovat od 1. ledna příštího roku v jednom z objektů domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka. Kavárna, obchůdek a navíc i bezobalový obchod budou umístěny ve střední a západní části objektu. Přístupné budou hlavním vstupem z Hanáckého náměstí.

Třípodlažní budovu Kroměříž získala od armády po jejím odchodu z města. Radnice ji nejprve chtěla přestavět na domov pro seniory, od záměru kvůli vysokým nákladům ale odstoupila. Poté se objekt neúspěšně snažila prodat. Z komunálních voleb v roce 2014 vzešlá koalice se ale rozhodla budovu opravit a využít ji pro potřeby města a jeho obyvatel.

Sdílejte článek

Tisknout článek