Knihovna Kroměřížska vymění podlahu oddělení pro dospělé čtenáře

| 30.06.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Knihovna Kroměřížska vymění podlahu oddělení pro dospělé čtenáře. Investice za 720 000 korun si vyžádá omezení provozu, celá knihovna tak bude od 10. července do 18. srpna uzavřena. „Stávající povrch je již v nevyhovujícím stavu. Po opravě bude oddělení pro čtenáře příjemnější a atraktivnější i díky výměně nábytku posezení kolem fontány,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Stávající staré marmoleum bude nahrazeno opět tímto druhem přírodní podlahové krytiny. „Je staré 20 let, místy je prošlapané a podlaha pod ním je na některých místech prasklá. Musí se tak opravit i podloží,“ popsala ředitelka knihovny Šárka Kašpárková. Knihovnu čeká náročný logistický úkol, všechny knihy i regály z oddělení pro dospělé čtenáře musejí totiž pryč. Stěhovat se jich bude kolem 60 000, kromě zaměstnanců knihovny se zapojí i Kroměřížské technické služby. „Snad nám ale především pomohou čtenáři, a co nejvíce knih si na prázdniny půjčí,“ přála si ředitelka.

Knihovna zvýšila kvůli rekonstrukci podlahy limit půjčených knih ze stávajících dvaceti na 30. Na stěhování shání krabice od banánů, kterých potřebuje několik stovek. „Zatím jich máme asi 200. Objíždíme s prosbou supermarkety, ale denně nám přibude jen několik kousků,“ povzdechla si Kašpárková. Knihy budou uloženy v ostatních částech knihovny. Po dokončení opravy čeká knihovníky ještě náročnější úkol, vše musí totiž instalovat zpět tak, jak to bylo před opravou.

Po dobu uzavírky bude v knihovně vždy v pondělí a ve středu od 14:00 do 17:00 otevřené centrum celoživotního učení, kam lidé mohou vracet knihy, najdou zde noviny a mohou jít i na internet. Kromě opravy podlahy v oddělení pro dospělé čtenáře bude knihovna zavádět také nový software, který připraví knihovnu na samoobslužný systém půjčování. „Chtěli bychom ho zavést ještě do konce letošního roku,“ dodala Kašpárková.

Knihovna Kroměřížska vznikla před 120 lety, 17. února 1897 v budově v Jánské ulici. O deset let později disponovala 2034 svazky. Během let několikrát měnila místo. Po druhé světové válce se usídlila v Kollárově ulici, kde vydržela až do stěhování v roce 1997. Od června roku 1998 je v rekonstruované budově bývalého kina na Slovanském náměstí. Knihovna má nyní navíc tři pobočky ve městě a dalších pět v jeho místních částech. Navštěvuje ji asi 6500 čtenářů, kteří mohou vybírat z asi 187 000 knih.

Sdílejte článek

Tisknout článek