Jablečný den na Velkém náměstí přinese zábavu i poučení

| 13.10.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice chystá na sobotu 21. října Jablečný den. „Představí historii ovocnářství na Kroměřížsku a výsledky mapování a pátrání po starých a krajových odrůdách jabloní a hrušní,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka, který nad akcí převzal záštitu. Jablečný den se uskuteční od 9:00 do 17:00 na Velkém náměstí, v případě nepříznivého počasí pak ve foyer Domu kultury.

Jablečný den také připomene dlouhou tradici pěstování jablek. „Ovocné stromy patří k nejpůsobivějším prvkům v krajině. Už staří Řekové a Římané znali pěstování ovoce a v průběhu jejich cestování a invazí se stávalo známé i na našem území,“ připomněl za pořadatele Jablečného dne Martin Posolda. Na Moravě později vznikaly ovocné školky při klášterech i šlechtických sídlech. „Jejich správcové vynikali ve štěpařství a ovocnářství. Jejich zásluhou se vybrané odrůdy rozmnožovaly a šířily mezi prostý lid,“ dodal Posolda.

Dnes jsou zmiňovány staré a krajové odrůdy, které charakterizují specifické vlastnosti získané dlouhodobým vývojem v určitých lokalitách. „Jedná se zejména o odolnost, výkonnost, rozmanitou chuť i vysoký obsah vitamínů, které často novější prošlechtěné odrůdy postrádají,“ dodal Posolda. Zájem o ně však přes jejich dobré vlastnosti a nenáročnost kvůli důrazu na zvyšování produkce od poloviny 20. století značně poklesl a mnohé odrůdy nenávratně vymizely.

Návštěvníci Jablečného dne se s některými starými odrůdami budou moci seznámit a jejich plody také ochutnat. Připravena je výstava ovoce, program pro zájemce o ovocnářství i soutěže a tvořivá dílna pro děti a dospělé. Lidé si také budou moci koupit stromky pro vlastní výsadbu, zkusit si poznávání přinesených odrůd a koupit si různé výrobky zpracovatelů ovoce. Od 15:30 navíc akci zpestří vystoupení skupiny Jablkoň.

Sdílejte článek

Tisknout článek