Do Kroměříže se stěhuje rodina volyňských Čechů z Ukrajiny

| 24.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Do Kroměříže se stěhuje rodina volyňských Čechů z Ukrajiny, která se vrací do České republiky na základě projektu ministerstva vnitra o repatriaci volyňských Čechů. Manželé Volodymyr a Tatiana Cherepynetsovi budou zaměstnáni u kroměřížských firem.

„Pan Volodymyr je elektrikář a elektromechanik, paní Tatiana má vysokoškolské vzdělání a pracovala ve vedoucí pozici v rámci distribuce výrobků telekomunikací. Zájem o ně má několik firem,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka, který manželům z Ukrajiny pomáhá.

Město jim pronajme do začátku byt v městské budově v Kollárově ulici. Smlouva bude na tři měsíce s možností prodloužení o dalších devět měsíců. „Jedná se o pomoc do začátku, než se rodina v Kroměříži adaptuje a zajistí si vlastní samostatné bydlení. V budoucnu bychom tak mohli pomoci i dalším rodinám volyňských Čechů,“ dodal Motyčka.

Pro Cherepynetsovy je odchod do České republiky příležitostí zajistit lepší život rodině a budoucnost jejich dvěma dětem. „Máme české kořeny, má babička je Češka a v dětství mi o České republice vyprávěla. Roli hrála i nynější politická situace na Ukrajině,“ přiblížila paní Tatiana. Prioritou pro rodinu nyní bude snaha naučit se dobře česky.

V Kroměříži by Cherepynetsovi chtěli zůstat. „Město jsme viděli dříve na fotkách na internetu a dnes jsme si ho prošli. Velmi se nám líbí, je tiché, klidné a krásné. Chceme se tady usadit, zapadnout mezi lidi a rozvíjet se,“ shodli se manželé s tím, že v budoucnu by rádi získali české občanství.

Volyně je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století. Uvádí se, že jich do tehdejšího carského Ruska odešlo na 16 000. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v Rakousku-Uhersku a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy.

Volyňští Češi se ale postupně začali do domoviny svých předků vracet. Přibližně 1700 se jich přestěhovalo zpátky na začátku 90. let minulého století z oblastí, které byly postižené černobylskou jadernou havárií. Od té doby se česká komunita na Ukrajině zmenšuje. V posledních letech na to má vliv zejména tamní politická nestabilita a vojenský konflikt.

Naopak českým firmám by se pracovníci z Ukrajiny hodili. Na některá místa totiž mají problém najít kvalifikovanou pracovní sílu. Nezaměstnanost v České republice je nízká, ve Zlínském kraji činil podíl nezaměstnaných na konci července 3,7 procenta. Na Kroměřížsku je situace jen o něco málo horší, podíl nezaměstnaných je 4,3 procenta. V Kroměříži byl na konci července 4,8 procenta.

Sdílejte článek

Tisknout článek